Cyclist Türkiye

FRANSA ŞAMPİYONU DEMARE TOUR DE FRANCE DIŞINDA

FRANSA ŞAMPİYONU DEMARE TOUR DE FRANCE DIŞINDA

Fransa Turu’nun 8’inci etabında zorlanmasına karşın zaman limiti içinde tamamlamayı başaran Fransız sprinter Arnaud Demare, zorlu 9’uncu etabın sonunda zaman limiti dışında kalarak Fransa Turu’na veda etti.

Nantau’dan Chambery’ye uzanan 9’uncu etabın henüz ilk 500 metresi içerisinde geriye düşmeye başlayan FDJ’nin Fransa şampiyonu sprinteri Arnaud Demare, takım arkadaşları Delage, Konovalovas ve Guarnieri’nin yardımlarına rağmen etabı zaman limiti içinde tamamlamayı başaramadı.

Cumartesi günü kendisine yöneltilen sorulara, “Hasta eğilim” diyerek karşılık veren Fransız bisikletçi, “Önceki günlerin yaratmış olduğu yorgunluğu üzerimden tam anlamıyla atamadım. Kendimi hasta hissetmiyorum ama iyi olduğum da söylenemez. Bence 9.etap benim için daha iyi olacak, keza grupetto bugüne oranla yarın daha çabuk oluşacaktır,” dedi.

Ancak 9. etabın başlamasıyla birlikte işler Demare’ın istediği gibi gitmedi ve yedi kategorize tırmanış ile toplamda 4600 metre irtifanın olduğu etapta Fransa şampiyonu yarışa veda etti.

Etap sonunda Demare’ı zaman limiti içinde tutmak için domestiklik görevi yapan takım arkadaşları Konovalovas, Delage, Guarnieri de Tour de France’a veda ettiler. Bu sonuçla FDJ ekibi Fransa Turu’nun ilk dinlenme gününe beş bisikletçiyle gitti.

9.etap sonunda zaman limitinin dışında kalan diğer bisikletçiler ise Peter Sagan’ın kardeşi Juray Sagan(Bora-hansgrohe), Matteo Trentin(Quick Step – Floors) ve Mark Renshaw(Dimension Data) oldu.   

Yarış sonu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan FDJ takım menajeri Marc Madiot, “Bu da oyunun bir parçası. Tour’da sakatlıklar ya da hastalıklar nedeniyle bu tip şeylerin olabileceğini herkes biliyor. Elbette ki hoş bir durum değil ama üstesinden gelmeliyiz. Dün Arnoud’nun sıcaktan dolayı geride kaldığını düşünmüştüm ama yanlış giden başka bir şeyler olmalı. Bunu analiz edeceğiz ancak artık yarışa elimizdeki beş bisikletçiyle devam edeceğiz. Tour de işler bazen yukarı bazen ise aşağıya doğru gidebilir. Vittel’deki etabı Demare kazandığında yukarıyı görmüştük ama sonrasında işler terse de dönebiliyor. Şimdi aşağıdayız, ama tekrardan yukarı çıkmak için çaba harcayacağız.”

 Fransa Bisiklet Turu bugünkü dinlenme günün ardından salı günü 178km'lik Perigueux/ Bergerac etabıyla devam edecek.

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|10 Temmuz 2017