Cyclist Türkiye

ETAP 3: FETHİYE - MARMARİS ETABI SONUÇLANDI

ETAP 3: FETHİYE - MARMARİS ETABI SONUÇLANDI

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'unun (Tour Of Turkey) 128.6 kilometrelik Spor - Toto Fethiye - Marmaris etabını Bora Hansgrohe takımından Sam Bennett 3 saat 25 dakika 25 saniye ile kazandı.

Böylece Bennett arka arkaya üç etabı da alarak Turkuaz Mayoyu kazanma adına büyük bir engeli daha aşmış oldu. Yarınki Spor Toto Marmaris-Selçuk etabında da Sam Bennett Turkuaz mayoyu giymeye devam edecek.

Etap sonu basının sorularını yanıtlayan Bennett, 'Grup bölündüğünde yanımda bana destek olacak üç takım arkadaşım vardı. Teknik bir final olmasına karşın son dönüşten sonra kendimi kusursuz bir pozisyonda buldum. Takımım, sponsorumuz ve takım arkadaşlarımın gösterdiği emeklerin karşılığını verdiğim için çok mutluyum.'

 

FETHİYE'DEN START 13.30'DA VERİLDİ

99 Bisikletçi saat 13.30'da Fethiye Belediye binası önünden verilen startla 128.6 kilometrelik Marmaris etabına başladı. Startla birlikte hemen bir kaçış grubu oluştu. Önce Türk Milli Takımından Feritcan Samlı ile Trek-Segafredo Takımı'ndan Gregory Danıel ön grubu oluşturdu. Hemen arkalarından ise WB Veranclassıc Aqualıty Protect Takımından Thomas Deruette atak yaptı. Ancak bu bisikletçinin öndeki ikiliyi yakalaması ancak 9'uncu kilometrede mümkün olabildi. Parkur yakıcı bir güneş altında cereyan etti. Rüzgar ise hemen hemen hiç yok denecek azdı. Bu üçlü önce arayı 2 dakika 5 saniye, ardından 3 dakika 56 saniye kadar açtı. Bu üçlüye ise daha sonra Soul Brasıl Pro Cylıng Takımı'ndan Lincoln Sılva dahil olmaya çalıştı. 13'üncü kilometre bu şekilde geçildi. Ana grubun içinde Türk Milli Takımı 7 sporcu ile, Turkuaz Mayoyu taşıyan Bora Hansgrohe Takımı'ndan Sam Bennett'de bulunuyordu. Yeni zaman farkı ise 5 dakika 28 saniye olarak ölçüldü. 18'inci kilometrede ise Lincoln Sılva tam grubu yakalarken lastik patlatınca şanssız anlar geçirdi fakat değişme yapıldıktan sonra büyük bir efor sarf ederek gruba yetişmeye çalıştı. Bu sporcunun kaçış grubunu yakalayabilmesi için 4 dakikalık zaman farkını kapatması gerekiyordu. Yine kaçış grubu ile ana grubun arasındaki zaman farkı ise 6 dakika 10 saniyeye kadar çıktı. Etabın 24'üncü kilometresinde  Göçek geçilirken halkın büyük ilgisi bisikletçilere ayrı bir moral kaynağı oldu.

 

BU ETAPTA TARİHE GEÇEN İSİMLER

Biraz geriye dönüp baktığımızda bu etapta en yüksek hıza ulaşan bisikletçiler arasında  şu isimleri görmemiz mümkün. Daryl Impey (2009), Giovanni VIsconti (2010), Manuel Belletti (2011), Mark Renshaw (2012), André Greipel (2013 & 15), Mark Cavendish (2015), Sacha Modolo (2016). Tour Of Turkey'i koşan bu ünlü isimler ayrıca tura damgasını vuran isimler olarak hep plana çıkmışlardı. Yeniden etaba dönersek; Soul Brasıl Pro Cylıng Takımı'ndan Lincoln Sılva kaçış grubuna dahil olmak için çaba sarf ederken, temposu düşünce ana gruba yakalandı.

 

TÜRK HAVA YOLLARI TIRMANIŞ PRİMİ (DAĞLARIN KRALI) SONUÇLARI

32.9 kilometre geçilirken etabın ilk prim kapısı da geride bırakıldı. Türk Hava Yollarının sponsorluğunda gerçekleşen Tırmanış priminin ilk derecelerini şu bisikletçiler aldı:

1-WB Veranclassıc Aqualıty Protect Takımı'ndan Thomas Deruette 2-Türk Milli Takım'ından Feritcan Samlı 3-Trek-Segafredo Takımı'ndan Gregory Danıel 4-Bardıanı CSF Takımı'ndan Mırco Maestrı.

Bu sonuçlardan sonra yarın koşulacak Spor - Toto Marmaris - Selçuk etabında Türk Hava Yolları Tırmanış mayosu olan (Dağların Kralı) Kırmızı tişortu Mirco Maestri'nin giymesi kesinleşti.

 

SALCANO SPRİNT PRİMİNİ FERİTCAN SAMLI KAZANDI

Toparlar geride bırakılırken etabında 72'inci kilometresi tamamlanıyordu. Burada gerçekleşen Salcano Sprint primini Türk Milli Takımı'ndan Feritcan Samlı kazandı. İkinciliği WB Veranclassıc Aqualıty Protect Takımı'ndan Thomas Deruette, üçüncülüğü de  elde etti. 76'ıncı kilometre geçilirken farkın eridiğini daha iyi görebiliyorduk. Kaçış grubu ile ana grup arasındaki fark 2 dakika 45 saniyeye inmişti.

 

VESTEL TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ SONUÇLARI

1-Trek-Segafredo Takımı'ndan Gregory Danıel 2-Türk Milli Takım'ından Feritcan Samlı 3-WB Veranclassıc Aqualıty Protect Takımı'ndan Thomas Deruette

 

BEYAZ MAYO ONUR BALKAN'DA KALDI

Bu sonuçlara rağmen Vestel Türkiye Güzellikleri Mayosu (Beyaz Mayo) yine Türk Milli Takımı'ndan Onur Balkan'da kaldı. Onur yarınki etapta da Beyaz mayoyu taşıyacak. Prim kapısı geçilirken Trek-Segafredo Takımı'ndan Gregory Danıel atak yaptı ve kaçış grubunun önüne geçti geride ikiliye 1 dakika 6 saniye fark yaptı. Bu esnada ana gruptan üç bisikletçi daha atak yaptı fakat fazla gidemediler. Finişe 20 kilometre kala kaçış grubundaki ikili, ana gruba yakalandı. Önde tek giden Gregory'de daha sonra ana grupla birleşti. Son 10 kilometreye girilirken Marmaris'te yine bir toplu finiş beklenmeye başlandı. Son 1 kilometreye kadar saklanan Bora Hansgrohe Takımından Sam Bennett, 200 metre kala yine atağa kalkarak klasını ortaya koydu ve etabı birinci bitirdi.

Bu yazı tarafından yazılmıştır.|13 Ekim 2017