Cyclist Türkiye

ESKİ FRANSA TURU ŞAMPİYONU HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU

ESKİ FRANSA TURU ŞAMPİYONU HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU

1967 Tour de France şampiyonu Roger Pingeon, 76 yaşında yaşama gözlerini kapadı.

28 Ağustos 1940’ta Fransa’nın Ain bölgesindeki Hausteville Lompnes’te dünyaya gelen Roger Pingeon, profesyonel bisiklete ilk adımlarını 1965’te Peugeot takımıyla attı. Aynı yıl Tom Simpson’ın domestiği olarak Tour kadrosunda da kendine yer bulan genç Fransız, Lucien Aimar’ın birincilikle tamamladığı turun genel klasmanında sekizinci olarak potansiyelini ortaya koydu.

Ertesi yıl ulusal takımların katıldığı Fransa turunda, Fransa takımına seçilen Pingeon, eski takım arkadaşı Tom Simpson’ın Mont-Ventoux’da yaşamını yitirdiği 1967 Fransa turunu en yakın rakibi Julio Jimenez’in 3’ 40’’ önünde sarı mayoyla bitirdi.

Kariyerinde bir de 1969 Vuelta şampiyonluğu bulunan Pingeon’un ölüm haberini Ain Belediye Başkanı Georges Gouly yaptığı bir açıklamayla basına duyurdu. Yapılan açıklamada Gouly, Pingeon’un Pazar sabahı kalp krizinden yaşamını yitirdiği bilgisini de basınla paylaştı.

Böylelikle geçtiğimiz aylarda yaşamını yitiren eski Fransa turu şampiyonları, İsviçreli Ferdi Kübler ve Fransız Roger Walkowiak’ın ardından Roger Pingeon da zaferinin 50.yılında hayata gözlerini yumdu.

Bu yazı tarafından yazılmıştır.|20 Mart 2017