Cyclist Türkiye

EROL KÜÇÜKBAKIRCI FEDERASYON FAALİYETLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

EROL KÜÇÜKBAKIRCI FEDERASYON FAALİYETLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Kasım 2016’da Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı seçilen Erol Küçükbakırcı, yaklaşık 13 aylık başkanlık süresince yaptıkları çalışmaları Kron Bisiklet Bayii Toplantısı’nda anlattı. Küçükbakırcı, federasyon yönetimini ele aldıklarında, federasyonun toplam borcunun 8 milyon 700 bin lira olduğu bilgisini, bayi ve konuklarla paylaşırken; kendi dönemlerinde bu borçları kapattıklarını belirtti. Özellikle düzenledikleri çalıştaylarda antrenör ve mekanisyen eğitimine önem verdiklerini ilave eden Küçükbakırcı: “Geleneksel bisiklet tamiri yapan arkadaşlar, yarış bisikleti tamiri yaparken zorlanıyor. Onları geliştirelim istedik. Bunu da şöyle yaptık; geçen sene 85 tane, bu sene de 80 tane Türkiye'nin her tarafından çağırdığımız mekanisyenleri eğitimlerle geliştirdik. Devlette biz bu arkadaşlara yer bulamadığımız durumda en azından bisiklet sanayinin servisinde olsunlar istedik” dedi.

Seçim zamanında enteresan olaylarla karşılaştıklarını da ekleyen Erol Küçükbakırcı sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Ağabey bu iş sana münasip, el at' dediler, biz de el attık. Devlet büyüklerinin desteğiyle de geldik kazandık. Geldik ki hakikaten denildiği gibi ortada bisiklet kalmamış. 35 tane yol bisikletçisi var, 100 -125 tane de gençlerde ve onun bir alt kategorisinde mücadele eden sporcular var. Bu rakamlarla bir yere gitmemiz mümkün değildi. Eksikler nedir ana temelleriyle belirledik. Biliyorsunuz federasyon seçimlerini kazanabilmek için 320 oyun, 160'ını geçmek lazım. Çakma kulüpler yapmışlar. Oy istediğimiz kulüplerin açılımları şöyleydi: 'Kuaförler Derneği Bisiklet', 'Bilardocular Derneği Bisiklet' vb. Bunların hiçbirinin sporla uzaktan yakından alakası yok. Tek amaçları nemalanmak, nemalanmışlar da. Baktık kapıda bir sürü alacaklı var. 2009'dan bu yana harcırahları ödememişler. Bunları temizledik ve yolumuza başladık.”

Federasyon olarak bisiklet sporu kadar, bisiklet sanayisine de büyük önem verdiklerini ifade eden Erol Küçükbakırcı, sanayicilerle, belediyelere, okullara ve gençlik il spor müdürlüklerine ziyaretlerde bulunduklarını iletti. Sözlerine ziyaretlerinin daha da devam edeceğini belirterek devam eden Küçükbakırcı, bu görüşmelerin meyvelerini kısa sürede alacaklarından emin olduklarını ekledi. Küçükbakırcı konuşma sırasında başından geçen bir anısını da davetliler le paylaştı. “Bursa İl Gençlik Spor Müdürlüğüne gittik; 'Antrenör, mekanisyen nerede?' dedik, 'Yok' dediler. “Niye yok?”, “17 yıldır buraya Türkiye Bisiklet Federasyonu'ndan gelen olmadı” dendi. Hakikaten ben en son 1994 yılında bırakmıştım federasyonu, o zaman yönetim kurulu üyesiydim, ondan sonra da gelen olmamış.”

Velodrom inşaatı başlıyor

Spor basınında 1975’ten sonra amatör branşlara gösterilen ilginin azalmasına ters orantılı olarak futbol furyasının arttığını belirten Küçükbakırcı, bunun için bisiklet sporunu halka yaymanın gerekliliğinden bahsetti. Bisikletin halka yayılması için kriteryum yarışları düzenlediklerini belirten Federasyon Başkanı Erol Küçükbakırcı, bu sayede halka bisikleti sevdirmek ve yeni sporcular kazanmayı amaçladıklarını belirtti. Küçükbakırcı, yapılıp yapılmaması konusu yılan hikayesine dönen velodrom konusunda da açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuştuklarını ifade eden Küçükbakırcı, sözlerine, “Bolu dedi ki ben yapıyorum, Bursa keza, Sakarya, Konya'da da inşallah Mayıs, Haziran gibi velodromun temelini atacağız” diyerek noktaladı.

Kron Bisiklet Bayi Toplantısı’nın ardından yaptığımız özel görüşme de ise Erol Küçükbakırcı son dönemde bisiklet camiası tarafından merak edilen soruları yanıtladı:

Cyclist Türkiye: Ahmet Örken’in geri dönüşü ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Erol Küçükbakırcı: Ahmet Örken’in Israel Cycling Academy’den ayrılması iki tarafın karşılıklı olarak anlaşarak sözleşmeyi feshetmesi ile oldu. Takımın Ahmet Örken’den bir tazminat talebi de olmadı. Tamamen sporcu ile takım arasında gelişen bir süreç ve sporcumuzun kendi yaşamı ile ilgili aldığı kişisel bir karardır. Ahmet Örken artık bildiğimiz gibi Sakarya’da dağ bisikleti koşacak. Ahmet Örken’in altında Sakarya’da ona destek olacak sporcular olması lazım. Yani dört beş tane Ahmet Örken’i taşıyabilecek sporcu olması lazım. Bunlar olursa Ahmet Örken’in başarılı olmaması için bir neden yok. Burada artık iş Sakarya’da.

CT: Türkiye Turu ile çalışmalar hangi aşamadadır?

EK: 9 – 14 Ekim arası Türkiye Turu koşulacak. Takımlara ikinci davetiyeler gitti. Zaten Astana gibi takımlar daha tur bitmeden seneye de geleceklerini söylediler. İnşallah daha çok takım için de bastırıyoruz. Bu arada biz Continental ya da Pro – Continental bir takım için de çalışmalar yapmaya başladık. Artık biz mi yaparız, diğer bölgeler mi yapar, Konya mı yapar bilemiyorum ama bununla ilgili de bir çalışmamız var. 

 

 Bisiklet federasyonun internet sitesinden yayınlanan 2018 faaliyet programına linkten ulaşabilirsiniz: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|29 Aralık 2017