Cyclist Türkiye

ÇİZERİN TOUR OF ANTALYA KARALAMALARI

ÇİZERİN TOUR OF ANTALYA KARALAMALARI

YAZI VE ÇİZİMLER: AYDAN ÇELİK

Birinci Tour of Antalya’dan aldığımız tat, damağımızdayken ikincisine çağrıldık.

Şehirde bir ay evvel yaşanan ‘doğal afet’ organizasyonun akıbetini nasıl etkileyecek diye merak içindeydik. Her şeye rağmen yine nefis bir tur geçirdik. 

Bu yılın onur konuğu olarak gelen büyük şampiyon Gilberto Simoni, yarışın ‘bir tık’ daha zor olması gerektiğini söylediğinde, geçen yılın kraliçe etabı Feslikan’ın yol şartları yüzünden iptal edildiği anlatıldı. Son anda parkur değişikliği yapılmasaydı daha kırıcı bir rekabet olacağı kesindi.

Hatırlarsanız, geçen yılın şampiyonu Artem Ovechkin Feslikan’ı kazanıp evine şampiyon olarak dönmüştü. 

Siz bu yazıyı okuduğunuzda, tur ile ilgili çok sayıda bilgiye zaten erişmiş olacaksınız. Dolayısıyla “Daha kırıcı bir tur olsaydı, geriye kaç Türk sporcusu kalacaktı?” diye düşünebilirsiniz. Bu sorunun cevabını bilmiyoruz. Ama hali hazırdaki 4 etaptan geriye maalesef 4 Türk sporcusu kaldı. İlk gün 21 sporcumuzun start aldığını hatırlatırsam manzarayı idrak etmemiz daha kolay olacaktır.

(Hemen her şeyi ile harika geçen bir turun en üzüntü verici yanı buydu.)

Tur bu sene de canlı yayın imkânı bulamadı. Ama farklı farklı mecralarda modern iletişimin bütün alet edevatları kullandı. Binlerce fotoğraf karesi, sosyal medya yayını, drone çekimleri vs. atmosferde kendine yer buldu.

Ben de arada karaladığım küçük eskizlerle kısa bir özet geçmek isterim.

Köprülü Kanyon-Antalya arasındaki 1.etap olağanüstü güzel bir yerden başladı. Sporcular yarış stresine rağmen fotoğraf çekmekten kendilerini alıkoyamadılar. Roma döneminde inşa edilen Oluk Köprüsü’nün altından akan turkuaz suyun tarifi kaleme gelmez. İnternetten nefis fotoğraflar bulacaksınız.

undefined

Buradan başlayan neutral start, 1.7 km sonra gerçek rekabete evrildi. 48,3 km ilerideki “Aspendos Antik Kent Primi” yarışın ilk prim kapısıydı. Buradan jet hızıyla geçen genç sporcu Wiggins Le Col takımından James Fouche’ydi. Tiyatrosu ile ünlü antik kent,  komedi, dram ve trajedisi eksik olmayan yeni bir oyunla tanışıyordu. (Bisiklet fena halde hayata benzer diyen kimdi ki?)

Konyaaltı’nda finişe ilk ulaşan isim ise, Corendon Circus tarkımından Mathieu Van Der Poel oldu. Konyaaltı plajlarından Atatürk Parkı’na ulaşan varyantta şahane görüntüler veren bisikletçiler içindeki ‘Uçan Hollandalı’, magenta mayoyu ilk giyen oldu. 

Geldiği günden beri büyük ilgi gören genç sporcu, ilginin hakkını vermiş oldu.

2.etap, Antalya-Antalya (Kemer) olarak geçiyordu.111 kilometrelik parkurun en orijinal kısmı imzaların atıldığı yerdi. Uzunluğu ve genişliği oranlandığında dünyanın en büyük tünel akvaryumu kabul edilen Antalya Akvaryumu bisiklet dünyasının daha önce benzerini görmediği bir başlangıca imza attı. Müthişti…

undefined

İnsan akvaryumda süzülen köpek balıklarını görünce düşünmeden edemiyor:  Vincenzo Nibali  şuradan start alsa, şahane olmaz mı?(Manşet şimdiden hazır: “Messina Köpekbalığı, Camgöz’lere karşı!”)

4.7 km sonra verilen gerçek starttan sonra bisikletçiler, Kemer’e gidip bir önceki startın olduğu Atatürk Parkı’nın orada finişe ulaştılar. Bu kez varyantın kullanılmadığı etabın en kırıcı anı son 500 metrede yaşanan iki kaza oldu.

Finişe giren ilk isim ise, yine bir Hollandalı’ydı: Monkey Town takımından Bas Van Der Kooij.

3.etap iki antik kent arasındaydı.Perge’den başladı, Termessos’ta bitti.  Termessos’ta biten sadece parkur değil bisikletçilerin kendisi de oldu. 

undefined

Gece başlayan yağmur ve soğuk hava yarış boyunca devam etti. 29 bisikletçi zaman limitine takıldı. Denizden 876 m yukarıda kurulan Termessos’a ilk giren isim Leopard Pro Cycling ekibinden Szymon Rekita oldu. Polonyalı sporcu, antik şehrin kalıntıları üstünde sırtına geçirdiği Magenta mayoyu bir daha çıkarmadı.

4.etap geçen yılki gibi Side antik şehrinden başladıLara’da Akra Barut Oteli’n önünde bitti.Sporcular yol üstünde yine havaalanına girdiler ve turun sponsorlarından biri olan Corendon’a ait bir uçağın durduğu köprünün altından geçtiler. 

undefined

Lara finişinin galibi yine Corendon Circus ekibinden Roy Jans oldu. Gün sonunda genel klasman lideri olarak Szymon Rekita olurken, ikincilik basamağında İtalyan Giovanni Lonardi, üçüncülük basamağında Macar Attila Valter duruyordu.

Rekita’nın takımı Leopard Pro Cycling, en iyi dereceyi yapan ekip oldu.

İlk gün, Aspendos’ta önümüzden jet hızıyla geçen James Fouche, Antik Kentler’in yeşil mayosunu sırtına geçirmekle kalmadı. 4. etabın yokuş primini arka cebine atınca, dağların kralı turuncu mayosunu da evine götüren isim oldu.

2. etabın galibi Bas Van Der Kooji, en iyi sprinterin giydiği sarı mayonun sahibi oldu.

Niyet ve Akıbet

Tour of Antalya’nın sloganı Tour of Heaven/ Cennet Turu.

Muazzam bir tarihi mirasa eşlik eden, tabiat harikası bir peyzaj için hiç abartı değil. 

İki yıldır 2.2 kategorisinde yapılan turun seneye bir üst basamağa, 2.1’e çıkması konuşuluyor. Hem bu sağlanır hem de canlı yayın imkânı olursa tadından yenmez bir yarışımız olur. Ama bunlardan daha önemli olan Türk bisiklet sporunun nereye gittiği meselesi… Antalya deyim yerindeyse bir laboratuvar ortamı sundu. Elimizdeki tahlil raporları çok iyi şeyler söylemiyor. 

Ama enseyi karartmayalım.

Böyle şahane organizasyonlar yapan bir ülkenin insanları isek, çocuklarımız niye olmasın!

 

İletişim: @aydancelik_seytanarabasi  /   aydan.celik@gmail.com

 

Bu yazı AYDAN ÇELİK tarafından yazılmıştır.|26 Şubat 2019