Cyclist Türkiye

CINK YOL BİSİKLETİNE BAŞLADIĞININ HENÜZ 6'INCI AYINDA FRANSA TURU'NDA MÜCADELE EDECEK

CINK YOL BİSİKLETİNE BAŞLADIĞININ HENÜZ 6'INCI AYINDA FRANSA TURU'NDA MÜCADELE EDECEK

Spor organizasyonları yalnızca kazananla kaybedeni belirlemez, aynı zamanda spor severlere yeni hayatlara tanıklık etme imkanı da sunar. Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Tour de France da bu açıdan bir istisna değil. Bu durumun kanıtı içinse çok fazla geriye gitmeye gerek yok. 2016 Tour de France'ın anıları henüz zihinlerimizde taze. 1 Temmuz’da start alacak 104’üncü Fransa Turu’yla birlikte de yeni hikayeler ve yeni bisikletçiler hayatlarımıza girmeye başlayacak ve şüphesiz bu isimlerden biri de Ondrej Cink olacak.

Bahrain-Merida’nın 26 yaşındaki bisikletçisi Cink takımın Fransa Turu kadrosuna seçilen dokuz isimden biri. Buraya kadar her şey normal. Üstelik 26 yaş ilk Fransa Turu’nda yer alacak bir bisikletçi için geç bir yaş bile sayılabilir. Ne de olsa Eddy Merckx ilk Fransa Turu’nu kazandığında takvim yaprakları 1969 yılını gösteriyordu ve Belçikalı henüz 24 yaşındaydı.

Çek Cink’i özel kılan ise bisikletçinin henüz Ocak ayından bu yana yol bisikletinde boy gösteriyor ve bu hafta sonu dünyanın en büyük bisiklet yarışında sahne alacak olması.

undefined

2016 sezonunun sonunda Cink, Merida takımı adına yarışan tam zamanlı bir dağ bisikletçisiydi. Bu bağlantı ise onun yeni sezonda World Tour’da ilk sezonunu yaşayan Bahrain-Meirda takımına katılmasını sağladı.

Fransa Turu öncesi lansmanı yapılan yeni Merida Reacto Team-E aero bisikletin tanıtımında konuşan Cink, bu durumu “Çılgınca” diye tarif ediyor.

“Yol bisikletinde henüz yarım sezon tamamlamışken, Fransa Turu’nda yer alacak olmayı hiç beklemiyordum.”

Disiplin değiştirene kadar dağ bisikletinde mücadele eden Cink, rüyasının her zaman Tour’da yer almak olduğunu söylüyor.

“Düsseldorf’taki start için oldukça heyecanlı ama biraz da gerginim. Aslında Vuelta kadrosunu çağırılmayı bekliyordum. Bunun için de Tenerife’de iyi bir kamp dönemi geçirip, ardından da Tour de Suisse’e gittim,” diyor Çek bisikletçi Cink.

undefined

İsviçre’de zorlu dağ etaplarıyla geçilen Tour de Suisse’de genel klasmanı ilk 20 içinde tamamlayan Cink, potansiyelini takıma kantılarken bu sayede Fransa Turu kadrosuna seçilmenin de önünü açmış oldu.

“Açıkçası şu an kendimi iyi hissediyorum ama bu kariyerimin ilk büyük turu olacak. Üç hafta içinde nasıl hissedeceğimi bilmiyorum.”

Son olarak kendisine Fransa Turu’ndaki kişisel hedefi sorulan Cink, bu soruya karşılık: “Her zaman kaçışa girmek ve bir etap kazanmak için şans olacaktır ama bekleyip göreceğiz” dedi.

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|29 Haziran 2017