Cyclist Türkiye

ÇİN'DE TORKU ŞEKERSPOR RÜZGARI

ÇİN'DE TORKU ŞEKERSPOR RÜZGARI

Fotoğraf: Adrian Hoe

Geçen sene Qinghai Lake, Torku Şekerspor için güzel anılar barındırmıyordu. Takım açılış seremonisinde tanıtılmasına rağmen akılları ve kalpleri bir gece önceki yani 15 Temmuz’daki darbe girişiminde hayatını kaybeden vatandaşlarıyla birlikteydi.

Bu olaydan 24 saat sonra Rio olimpiyatlarında boy gösteren ve takımın sprint umudu Ahmet Örken kazaya karışıp, üç takım arkadaşı da yüksek irtifa nedeniyle rahatsızlanarak yarışı bıraktı.

Her şeye rağmen yenilenen Torku ekibi, 2016’nın hayal kırıklığını unutturmak için Çin’e döndü.

Pazar günü geçilen açılış etabında Nazım Bakırcı, liderlik ettiği üç kişilik kaçış grubunda, 3’üncü kategori tırmanışı ilk sırada geçerek “Dağların Kralı” mayosunu sırtına geçirdi.  

“Tırmanış mayosu için atak yaptım ve mayoyu ele geçirdiğim için çok mutluyum. Bu sezon hem genel klasman anlamında hem de tırmanışlar anlamında çok iyi geçiyor”

undefined

Çin’e Nazım Bakırcı ile birlikte takım, Rus Ivan Balykin, İtalyan Luca Chirico ve Türk vatandaşları Muhammet Atalay, Batuhan Özgür, Ferit Şamlı ve formunun zirvesine çıkan Ahmet Örken ile geldi.    

2.etapta Ahmet Örken ile podyum elde eden takım, 4’üncü etapta ise yine Örken ile ilk etap galibiyetine uzandı.

“Bugün kendimi iyi hissediyordum ve kazandığım için çok mutluyum. Zor ve acı veren bir tırmanıştı ama bacaklarımdaki güce inandım. Bu hem takımım adına hem de benim adıma harika bir sonuç. Umarım yeşil mayoyu ileriki etaplarda savunabiliriz.”

undefined

Torku Şekerspor’un Slovak antrenörü Branko Filip etap sonu mikrofonlarımıza Ahmet Örken’in performansından, takımın gelecek etaplardaki hedeflerine kadar geniş bir skalada açıklamalarda bulundu.

“Ahmet Örken daha çok Peter Sagan gibi bir bisikletçi, yani tırmanabildiği gibi, sprint de atabiliyor. İlk tırmanışı geçebilirse ona bir şeyler denemesini söylemiştim. Şanslıydık ki tırmanıştan sonra iki takım arkadaşı da onun yanındaydı. Ancak Ahmet’in gidonu yarışın tam ortasında hasar gördü ve tamir etmemiz gerekti. Buna rağmen etap öncesi planladığımız gibi hedeflerimize ulaştık.”

Ahmet Örken’i ilk defa beş altı yıl önce UCI’ın Aigle(İsviçre)’deki Dünya Bisiklet Merkezi’nde koçluk yaparken tanıdığını söyleyen Branko Filip, Torku’ya katılmasında Örken’in büyük bir rolünün olduğunu belirtiyor.

undefined

“Geçmişte Torku’nun kötü bir ünü vardı, neredeyse kimse bu kötü ünden dolayı buraya gelmek istemiyordu. Luca Chirico ve Ivan Balykin’i de ikna etmek için çaba sarf ettim ve şimdi gerçekten iyi bir takımız. Aralıkta Türkiye’de iyi bir hazırlık kampı geçirdik ve düzenli olarak yarışlara katılıyoruz."

Qinghai Lake için neredeyse davet alamayacaklarını belirten Filip tur organizatörlerinin davetiyesi için müteşekkir.

“Yüksek rakımda geçilen Çin’de iyi sonuçlar almak için 10 günlük bir yüksek irtifa kampı yaptık. Çünkü biz sonuç takımıyız ve bunu da aldığımız sonuçlarla kanıtlıyoruz. Ancak sonuç olarak takım burada yalnızca etaplara odaklanıyor çünkü asıl amacımız Türkiye Turu olacak. Burada pek çok genel klasman iddialısı bisikletçi var ve bizim için pelotonu kontrol etmek zor olacak. Burada pelotonu kontrol edecek kadar güçlü bir takıma sahip değiliz.”  

 undefined

Son olarak Filip yeşil mayoyu nasıl savunacaklarına dair görüşlerini bizimle paylaşıyor; “Ahmet sprint etaplarına odaklanacak ve bizim de amacımız etap galibiyetleri olacak. Tur sonunda yeşil mayo hala bizde olursa bunu geri çevirecek değiliz ama hala dokuz etap var. Gün gün ilerleyeceğiz, ama Ahmet’in Avrupa Şampiyonası’nda yarışma ihtimali de var. Yani yarış bitmeden gitmesi gerekebilir. Onun da ne düşündüğü önemli ama Avrupa Şampiyonası bu yıl düz ve sprint finişine sahip. İlk 10’a ya da 20’ye girmesi onun için de bizim için de büyük bir adım olacaktır. Önümüzdeki birkaç gün içinde neler olacağını göreceğiz.”

undefined 

Cyclist Türkiye yazarı Aaron S. Lee, Eurosport ve VeloNews için profesyonel bisiklet ve triathlon dünyasından köşe haberleri de hazırlamaktadır.

Bu yazı AARON S.LEE tarafından yazılmıştır.|20 Temmuz 2017