Cyclist Türkiye

CANCELLARA’NIN AVUKATLARI YASAL İŞLEM BAŞLATTI

CANCELLARA’NIN AVUKATLARI YASAL İŞLEM BAŞLATTI

Fabian Cancellara uzun ve başarılarla dolu kariyerini 2016 sezonun sonunda sonlandırmasına karşın kökü 2010 yılına dayanan motor doping iddialarıyla bir kez daha gündemde. Geçmişte de adı motor doping iddialarına karışan 36 yaşındaki İsviçreli bisikletçinin tekrar aynı suçlamalarla karşı karşıya gelmesine sebep olan ise kendi gibi emekli bir bisikletçi olan Phill Gaimon.

Geçmişte Garmin - Sharp ve Cannondale – Drapac gibi World Tour takımları adına yarışan Amerikalı sporcu, son çıkardığı kitabı "Draft Animal: Living the Pro Cycling Dream (Once in a while)" adlı kitabını bir bölümünde Cancellara hakkında iddialara yer verdi. Fabian Cancellara’nın bir takım arkadaşına dayandırdığı yazısında Gaimon, Cancellara’nın bazı yarışlarda bisikletinin takımın geri kalanından farklı yerde bulunduğunu ve kendine özel bir mekanisyenle çalıştığı iddiasında bulunuyor. İsviçrelinin Tour of Flanders ve Paris – Roubaix’deki ataklarına da atıfta bulunan 31 yaşındaki bisikletçi, “Yarış videolarını izlediğinizde hızlanmasının doğal olmadığını görüyorsunuz” sözleriyle görüşlerine devam ediyor.

Bu iddialara kayıtsız kalmayan UCI Başkanı David Lappartient, UCI’nin bu konuda bir soruşturma başlatacağını bildirdi.

“Bu davayı araştırıp daha fazla bilgi sahibi olacağız. Bu söylentilere neyin sebep olduğunu ve arkasında gerçekten ne yattığını bilmek istiyoruz. Bu aşamada daha fazla açıklama yapmayı doğru bulmuyorum ama umarım ki profesyonel bisiklet dünyası bunu gibi bir şeyle karşılaşmaz.”

Tüm bu yaşananlar karşısında sessizliğini koruyan dört dünya zamana karşı şampiyonu Fabian Cancellara, Gaimon’a karşı hukuki mücadele yoluna gitti. Avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunan Cancellara’nın talebi Gaimon’ın kendisinden özür dilemesi ve iddialara yer verdiği kitabının raflardan toplatılması oldu.

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|14 Kasım 2017