Cyclist Türkiye

ÇAMLICA GAZOZUNA KAPIŞALIM DOWN OLYMPOS-4 KIYASIYA BİR MÜCADELEYE SAHNE OLDU

ÇAMLICA GAZOZUNA KAPIŞALIM DOWN OLYMPOS-4 KIYASIYA BİR MÜCADELEYE SAHNE OLDU

Türkiye’de Enduro denilince ilk olarak akla gelen en büyük organizasyon Kemer Tahtalı ’da(2350 mt) yapılan, Çamlıca Gazozuna Kapışalım Down Olympos finali 14 Mayıs Pazar günü tamamlandı. Toplamda 195 kayıt alan organizasyonun prolog etabına 135 kişi katıldı ve ilk iki günün sonunda, ana parkura toplamda 65 kişi girebildi.

Kemer DownOlympos Enduro şenliğine katılanlar 3 gün boyunca dağ bisikletinin keyfine varırken, üç gün boyunca parkur tanıma, sıralama etabı ve yarış etabını gibi etkinliklerle, katılımcılar kendilerini her gün 3-4 saatlik bir aktivitenin içinde buldu.

2365 metrelik Kemer Tahtalı Dağı zirvesine teleferik ile sabahın erken saatlerinde ulaşan bisikletçiler, Kemer Belediyesi Başkan Yardımcısı Sayın Kemal Yüksel’in indirdiği start bayrağı ile 1 dakikalık aralarla zorlu ve heyecan dolu parkura girdiler.

32 km’lik inişte ilk etapta çarşak bölüm, sonrasında kayalık ve ormanlık parkurlar geçildi. Toplamda dört özel etabın geçildiği ve ortalama olarak 4,5 saat süren macera, deniz seviyesinde bulunan Kanyon Park’ta sona erdi. Parkur içerisinde zorluk derecesi yüksek dört özel etabı tamamlayan yarışmacıların toplam zamanlamaları değerlendirmeye alınarak dereceler belirlendi.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen organizasyonda özellikle Antalya bölgesi olmak üzere her bölgeden katılımın arttığı ve Enduro (Dayanıklılık) Dağ Bisikleti disiplinine elverişli Kemer bölgesinde sporcu performanslarının oldukça yükseldiği gözlendi.

Üç gün süren organizasyonun ardından kadınlar kategorisinde bu yıl parkuru sadece bir yarışmacı tamamlayabilirken, bu isim 1 saat 35 dakikalık özel etap derecesiyle Pelin Bayram oldu. Bu yıl açılan +40 yaş kategorisinde Özen Özkul birinci olurken, Çamlıca Gazozuna Kapışalım Down Olympos-4 macerasını 25 dakika 37 saniyede tamamlayan ve organizasyona Antalya Kemer’den katılan Erol Uludağ kazandı.

 

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|22 Mayıs 2017