Cyclist Türkiye

BRANKO FILIP'E MİLLİ GÖREV

BRANKO FILIP'E MİLLİ GÖREV

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun World Tour takvimine alınmasının ardından Torku Şekerspor'un TUR'da yer alıp alamayacağı soru işareti haline gelmişti. Zira UCI kuralları bir Continental takımın World Tour seviyesindeki bir yarışta yer almasına müsaade etmiyor. Uzun süre belirsizliğini koruyan Torku'nun akıbeti ancak TUR'un başlamasına kısa bir süre kala belli oldu ve 53'üncü Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na Türkiye'yi temsilen ulusal bisiklet takımı ile gidildi.


Sekiz kişilik ulusal takımın Onur Balkan dışındaki tüm sporcuları ise Torku Şekerspor bisikletçilerinden oluşuyordu. Buna Branko Filip yönetimindeki teknik ekip de dahil. Türkiye Turu'nun ardından ülkemizde bir Pro - Continental takımın kurulmasına dair çalışmalara hız verilde de istenilen netice alınamadı ve bu senede TUR'a milli takımla gitmek masadaki tek seçenek olarak kaldı. Geçtiğimiz yıl milli takımı Torku Şekerspor'un sportif direktörü Branko Filip çalıştırmış olsa da Sloven antrenörün bu sene için milli takımla bir ilişiği bulunmuyor. Ancak edinilen bilgiye göre bu sezon takımın başında düşünülen isimlerin başında yine Branko Filip var.


Tour of Antalya'nın ikinci etabı öncesi konuyla iligli sorularımızı yanıtlayan Sloven çalıştırıcı, henüz alınmış resmi bir karar olmamasına karşın, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili nihai bir sonucun çıkabileceğini belirtiyor. "Önümüzdeki hafta federasyon ile birlikte bir toplantı daha yapıp, neler olacağını göreceğiz."


42 yaşındaki Branko Filip sözlerine Torku olarak Türikye Bisiklet Federasyonu ile aynı misyonu paylaştıklarını dile getirerek devam etti. "Torku federasyonun bir parçası. Her iki organizasyonun da amacı Türkiye'de bisikleti daha ilerilere taşımak. Ben hem Torku'yu hem de spocularını daha iyi bir seviyeye taşıdım."


"Takımımda diğer ülkelerden gelen bir sporcuyu lider olarak görmek istemiyorum. Elbette ileride Pro - Continental olursak daha güçlü bisikletçilere ihtiyacımız olacak, ama eğer kıta takımıysanız genç ve yerel bisikletçileri geliştirmemiz gerekir. Ve elbette federasyon da bu projenin bir parçası."

Branko Filip'in milli takım antrenörü olması halinde milli takımın sezon içinde yurt dışı yarışlarda yer alacağı öğrenildi. Sezon başı dağ bisikleti takımlarından Salcano - Sakarya'ya transfer olan Ahmet Örken'in de milli takım çatısı altında yol yarışlarında kendine yer bulacağı söylentiler arasında.

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|25 Şubat 2018