Cyclist Türkiye

BORA Hansgrohe 2018 Takım Tanıtımı

BORA HANSGROHE 2018 TAKIM TANITIMI

Almanya Schiltach’ta, takım tanıtım toplantısı gerçekleştiren Bora-hansgrohe’de sporcular geçen sezonu değerlendirip 2018 hedeflerini açıkladılar.

Toplantı takım direktörü Ralph Denk’in konuşması ile başlandı:

Takım direktörü Ralph Denk: “İniş ve çıkışlarla dolu zorlu bir sezonu geride bıraktık. Flanders’teki kaza, Roubaix’de patlattığımız lastikler ve sonrasında Fransa Turu. Çoğunda geriye düşüp tekrar savaşmak zorunda kaldık. İlk WorldTour sezonumuzda 30’dan fazla birincilik alırken, büyük turlarda en az bir etap kazanan üç takımdan biri olmak beni gururlandırıyor. Birçok başarı kazandığımıza inanıyorum.

Artık detaylar daha önemli. Geçtiğimiz yıl bizim için büyük bir adımdı ve her şeye en baştan başlamak durumundaydık. Kış boyunca birçok proje üzerinde çalışacağız. Aerodinamiklik, antrenmanlar ve beslenme. Bence geçen yıldan daha fazla başarı kazanabiliriz. Takım olarak kendimizi geliştirmeye odaklandık. 2018’de hedeflerimizi belirledik. Klasiklerden birini kazanmak, büyük turlardan birinde ilk beş içinde olmak, Fransa Turu’nda yeşil mayoyu kazanmak ve sezon sonunda en iyi ilk beş WorldTour takımı içinde olmak.”

 

Peter Sagan: “3. Kez UCI Dünya Şampiyonu olmak kendimi iyi hissettirdi. Ama en önemlisi bu yıl baba olmamdı. Bir erkek için baba olmak çok şey ifade ediyor. Doğrusunu isterseniz Marlon’un doğumu hayatımın en mutlu anıydı. Kate ve Marlon hayatıma çok şey kattılar ve onlarla geçireceğim her ana şükrediyorum.” Sagan konuşması sonunda her zamankinin aksine soru almaktansa takımdan birine soru sormayı tercih etti. Dünya Şampiyonası öncesi Denk ile girdikleri iddiaya göre Sagan üçüncü şampiyonluğu alırsa, Denk vücuduna Sagan dövmesi yaptıracaktı. Denk ise Sagan’ın sorusuyla, basın mensuplarına sol bileğine yaptırdığı Sagan dövmesini göstererek yanıt verdi.

Pascal Ackermann: “Dürüst olmak gerekirse, WorldTour seviyesinde takım çalışmasının ne kadar önemli olduğunu görmek beni şaşırttı. U23 seviyesinde de birlikte çalışıyorduk ama özellikle Belçika’ya özgü küçük yollarda ve rüzgara karşı sürüşlerde takımların nasıl organize olduklarını yaşamak etkileyiciydi. Bu tecrübeler gelecek yıl bizim için önemli ve bu sezon öğrendiğim bazı ince taktikleri gelecek sezonda uygulayacağıma inanıyorum.”

Sam Bennet: Sezon sonundaki zaferler kendime güvenimi artırdı. Yeni sezona bu sonuçlarla girmek kış boyunca daha fazla çalışmam için bana ayrı bir motivasyon veriyor. 2018’de hedefim güçlü bir başlangıç yapmak. –

Emanel Buchmann: İyi bir sezon geçirdim. Ama gelecek sezonda çıtayı yükseltmeyi istiyorum. 2018’de hedefim takım lideri olarak büyük turlardan birini kazanmak. Elbette bunun için mükemmel bir hazırlık süreci geçirmeliyim. Ayrıca henüz üç büyük turdan hangisine odaklanacağım belirlenmedi ama benim hedefimde hangisi olursa olsun kazanmak var.”

Marcus Burghardt:.Bence bu yıl Düsseldorf’taki Grand Depart’ta bisikletin Almanya’da yeniden popüler olduğunu herkes gördü. Birkaç yıl öncesinde bu böyle değildi. Ama şimdi yeniden Alman seyircisi önünde yarışmak büyük bir zevk veriyor. Chemnitz’de Almanya Ulusal Şampiyonası da şüphesiz önemli anlardı. Bugün burada bisiklet tutkusuyla yanıp tutuşan insanları görmek bana 90’larda Alman bisikletine duyulan ilgiyi tekrar yakaladığımızı hissettiriyor.”

Davide Formolo: “Kuşkusuz Giro en büyük hedefim. Ama Kudüs’te başlayacak olan Giro’nun ilk haftası çok zor geçecek. Yani iyi bir iş çıkarmak için iyi bir kondisyon gerekiyor. Liege’de de iyi bir performans ortaya koymak istiyorum.”

Daniel Oss: “BMC’de geçen 5 yılın ardından şimdi yeni bir macera içindeyim. Takım değiştirmeniz aynı zamanda yepyeni bir hazırlık sürecine de girmeniz demek. Ama bu değişiklik ayrıca iyi bir motivasyon kaynağı. Bana gelince kişisel olarak daha önce Greg için yaptığım şeyi yapacağım ve benim görevimde bir yarışçı için çok bir şey değişmeyecek. Klasiklerde Peter’e yardım edeceğim.”

Peter Kennaugh: “Takım değiştirmekle ilgili kararım daha fazla inisiyatif edinmek değildi. Team Sky ile geçirdiğim birkaç yıldan sonra bir değişikliğe ihtiyacım olduğunu hissetmeye başlamıştım, yeni insanlarla çalışıp, yeni heyecanlara ihtiyacım vardı. Dauphine gibi yarışlarda iddialı olmak elbette çok güzel. İyi bir formum olduğuna inanıyorum. Öte yandan Paris-Nice ve Ardenler gibi yarışlarda da iyi bir performans ortaya koymayı hedefliyorum.

Leopold König: “Hiçbir yarışçının istemeyeceği bir sezon geçirdim. Ama ne yapabildiysem oydu. Bu spor. Savaşmaktan hiçbir zaman vazgeçmedim. Tekrar en iyi seviyeme gelmek istiyorum. Sezon sonunda bu hedefime yaklaştım. Türkiye’de ve Çin’de yarışlara geri döndüm ve sorun yaşamadım. Bisiklet dışındaki antrenmanlarımda değişikliklere gittik ve şu an her şey olumlu. Gelecek sezon en iyi genel klasmancılar ile kozlarımı paylaşmak istiyorum ve bu konuda umutluyum.”

Rafal Majka: “Bu yıl ilk kez Fransa Turu’nda genel klasman için yarıştım. Açıkçası bu bizim planladığımız bir şey değildi. Fransa Turu, neden dünyanın en zor yarışı olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Ama gelecek sezon şansımı yeniden denemek istiyorum. Kariyerimde hiçbir zaman pes etmedim. Bisiklet yarışçısı olmak demek her zaman ayağa tekrar kalkmak demektir. Bu yüzden Fransa Turu’na en iyi şekilde hazırlanıp neler yapabileceğimi görmek istiyorum. Innsbruck’ta sezonun nasıl geçeceği hakkında fikir sahibi olacağız. Ama söylediğim gibi ana hedefim Fransa Turu. Rio’da kanıtladığım gibi elbette parkurlar bana uygun olduğunda tek günlük yarışlarda da iddialıyım. Olmaması için bir sebep yok. –

 

 

 

 

 

 

Toplantının sonunda ise Bora Hansgrohe’nin patronu Willi Bruckbauer, takımın bu yıl giyeceği mayolardaki güncellemeye değindi. “Ana hedeflerimizden biri marka bilinirliğimiz. Bu, ana sponsorluğa başladığımız 3 yıl önceye göre 11 kat daha fazla. Marka bilinirliğimiz için mayodaki Bora logosunu güncelledik. Buhar sembolünü kaldırdık. Ama özümüzü ve kimliğimizi koruduk. Biz Bora’yız. Ve kim olduğumuzu ve neler yaptığımızı televizyonlarda yer alan yarışlarda gösteriyoruz. Davlumbaz olmaksızın buharı yok etmek. Mutfakta bir devrim” diyerek bisiklet takımını ve başarıları ne kadar önemsediğini gösterdi.

Bu yazı İBRAHİM YILMAZ tarafından yazılmıştır.|08 Aralık 2017