Cyclist Türkiye

BMC, Tour Down Under takım kadrosunu açıkladı

BMC, TOUR DOWN UNDER TAKIM KADROSUNU AÇIKLADI

BMC Racing Team, Ocak ayında 20.si düzenlenecek olan Tour Down Under yarışı takım kadrosunu açıkladı. Listede daha önce TDU’da genel klasmanı kazanan üç isim var.

Ochre Mayo’nun son sahibi Richie Porte, daha önce dört kez kazanan Simon Gerrans ve Adelaide doğumlu 2015 şampiyonu Rohan Dennis, Ocak ayında BMC Racing Team’de start alacak.

Bu isimler aynı zamanda 6 etaplı düzenlenen ve yılın ilk UCI WorldTour kategorisindeki yarışın son dört etabının da kazananlarını oluşyuruyor.

BMC, Porte ve Dennis gibi sporcularının yanında kadrosuna, geçtiğimiz altı yıl boyunca Orica-Scott’ta koşan Gerrans’ı da kattı.

Onlara ise Güney Avustralyalı olan ve Avustralya Yol Yarışı Şampiyonu unvanını taşıyan Miles Scotson ile, Yeni Zelandalı Patrick Bevin ve İsviçreli Tom Bohli ve Danilo Wyss eşlik edecek.

Porte, son olarak Fransa Turu’nun 9. Etabında 70km/s hızla giderken kaza yapmış, köprücük ve kalça kemiğini kırmıştı. Böylece Porte, pelotona Tour Down Under yarışı ile tekrar dönüyor. Porte, oldukça tecrübeli olduğu bu yarışta kendine güvenini tazeleyecek. 32 yaşındaki sporcunun TDU macereasında 2014 yılından beri Willunga Tırmanışı’nda rakiplerini silkeleyerek kazandığı etaplar en az genel klasman zaferleri kadar unutulmaz başarıları olarak hafızalarda yer alıyor.

Porte; “Tour Down Under 2018’de tekrar pelotona dönerek, liderlik mayosunu savunacak olmam beni heyecanlandırıyor. Özellikle 2017’nin son bölümünü sakatlıkla kaçırdıktan sonra, favori yarışlarımdan biri olan Santos Tour Down Under’da tekrar yer alacak olmak beni mutlu ediyor” dedi.

Dört TDU zaferine sahip Simon Gerrans ise ilk kez BMC için bir WorldTour koşacak. Gerrans: “Gerçekten ilgi çekici bir takımımız var startta tüm gözler bizim üzerimizde olacaktır. Kendi adıma sezona iyi bir performansla başlamak her zaman hedefim olmuştur. Kariyerim boyunca bu yarış her zaman takvimimde oldu ve sezon açılışında Avustalya’da iddialı olmak benim için hep önem teşkil etti.” dedi.

Bir başka genel klasman şampiyonu Rohan Dennis ise 27 yaşında. UniSA-Avustralya milli takımında 2012 yılındaki performansıyla adından söz ettirmeye başlayan Dennis, 2015 yılında TDU’de genel klasman zaferi ile sükse yapmıştı. Aynı yıl Fransa Turu’nda zamana karşı zaferiyle sarı mayoyu da giymeyi başarmıştı: “Bir Adelaideli olarak Santos Tour Down Under’da tekrar yarışacak olmaktan son derece mutluyum. Böylece ailemi de görme şansım olacak ve beni izlemeye de gelecekler ama itiraf etmeliyim ki bu üzerimde her zaman bir baskı yaratıyor. Bu dolu dolu geçecek bir hafta ama ailemi görmek için sezon boyunca çok fırsatım olmuyor. Yarış ise heyecan verici, kısa ve hızlı, etaplara baktığımızda 200km’nin üzerinde bir etap yok. UCI WorldTour kategorisinde yarışmak önemli ve burada seyirciler her zaman bizi çok iyi destekliyor” dedi.

Yarış Direktörü Mike Turtur ise, Avustralyalı sporcuların start alacak olmasını seyircilerin ilgisini artıracağını düşünüyor. Aynı zamanda Porte’nin pelotona geri dönüşü ve mayosunu savunma mücadelesi, iki kez TDU kazananı Andre Greipel ve tabii ki üç kez UCI Dünya Yol Yarışı Şampiyonu olan Peter Sagan’ın da bu yıl Avustralya’da yarış koşacak olması heyecanı artıracağını düşünüyor: “Porte’nin geri dönüşünü sabırsızlıkla bekliyoruz. Her zaman bir önceki yılın şampiyonunun neler yapacağı merak konusu olmuştur. Yarışı dört kez kazanan Simon Gerrans’la aynı takımda koşacak olmaları ise yarışın bir başka ilgi çekici yönü olacak” dedi.

İşte 20. Santos Tour Down Under’da BMC Racing Team kadrosu; 

Richie Porte (Avustralya)

Simon Gerrans (Avustralya)

Rohan Dennis (Avustralya)

Miles Scotson (Avustralya)

Patrick Bevin (Yeni Zelanda)

Tom Bohli (İsviçre)

Danilo Wyss (İsviçre) 

Bu yazı İBRAHİM YILMAZ tarafından yazılmıştır.|11 Aralık 2017