Cyclist Türkiye

BİR YARIŞTAN FAZLASI

BİR YARIŞTAN FAZLASI

Artan yarış sayısı ile bu yıl hareketli bir bisiklet sezonu bizleri bekliyor. Bu hareketi heyecana dönüştürecek olansa şüphesiz ülkemizdeki yarışlarda yer alacak takımlar ve onların sporcuları olacak. Bu durumun en güzel örneklerinden birini Tour of Antalya’da görmek mümkün. Ancak bu sezonun yarış takviminde öyle bir yarış var ki Türk bisikletinde bir ilk olma özelliği ile diğerlerinden ayrılıyor.

Bugüne kadar 2.2 yarışlardan World Tour’a kadar erkek pelotonu için yarış organize edilen ülkemizde bu yılla birlikte ilk defa uluslararası bir kadın yol bisiklet yarışı yapılacak. 2 – 4 Şubat 2018 tarihleri arasında Tour of Eftalia Hotels & Velo Alanya adıyla koşulacak yarışın organizasyon koltuğunda Velo Alanya ve Kemal Canfedai oturuyor. 10 yılı aşkın süredir Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’ndan alt kategori yarışlara kadar pek çok etkinliğin organizasyon aşamasında bulunan Velo Alanya özellikle yurt dışı bisiklet takımlarının antrenman kampı için kapısını çaldığı bir firma. Kadınlara özel uluslararası bir yarış düzenleme fikrinin nasıl doğduğunu ise turun organizatörü ve aynı zamanda yarış direktörü Kemal Canfedai’den öğreniyoruz: “Bu tur benim bisiklet turizmi yapmamdan kaynaklanan bir alternatif arayışımın sonucudur. Çok fazla bayan yarışlarına gittim, yapılan istişareler sonucu böyle bir yarış düzenlemeye karar verdim.”

undefined

Yarış organizatörü ve direktörü olan Mustafa Kemal Canfedai (Soldan ikinci) turda yer alacak Al Asaly Women Cycling Team sporcuları ile

Bisiklet turizmi konusunda her geçen gün ilerleme kaydeden Türkiye, kış aylarında özellikle doğu ve Asya takımlarının antrenman kamplarını gerçekleştirdiği bir lokasyon. Bisiklet turizminde her yıl gelen takım sayısının arttığını kaydeden Canfedai, ülkemizde düzenlenen UCI puanlı yarışlar sayesinde de takımların konaklama sürelerini uzattıklarından bahsediyor. Bu tip yarışların yapılması için gerekli izinleri alma konusunda kendilerine yardımcı olan Türkiye Bisiklet Federasyonu’na teşekkürlerini sunan Kemal Canfedai, sözlerine bu büyümenin Avrupa’daki diğer antrenman turizmi yapan firmalar tarafından da fark edildiğini ve bu nedenle zaman zaman sabotelere uğrayabildiklerinin altını çizerek devam ediyor: “İspanya’da Valencia bayan yarışı son anda yarış tarihini değiştirdi. Bunu benim yarışımı sabote etmeye yönelik olarak atılmış bir adım olarak görüyorum. Keza yarışlarını bizim yarışımızdan bir hafta sonraya taşıdılar.”

undefined

Liderlik Mayosu - Taurus Kraliçesi Mayosu - Sprint Kraliçesi Mayosu 

İlk planda Tour of Eftalia Hotels & Velo Alanya’nın 15 -17 Şubat tarihleri arasında yapılmasını planladıklarını söyleyen Kemal Canfedai, Valencia Turu nedeniyle tarih değişikliğine gitmek zorunda kaldıklarını ve bu durumdan olumsuz yönde etkilediklerini belirtiyor. “UCI bizi tarih değişikliği konusunda çok oyaladı. Takımlar tarihten emin olamadıkları için bazı sıkıntılar yaşandı, bu nedenle yarışta yer alacak 7 – 8 Avrupa takımını kaçırdık.”

Ancak Kemal Canfedai her şeye rağmen bu yıl ilk defa gerçekleştirilecek üç günlük yarışın geleceğinden umutlu. “Bayan yarışı hem dünyada sayı olarak çok az hem de şubat takviminde planda Tour of Eftalia Hotels & Velo Alanya ile birlikte yalnızca iki yarış var. Üstelik bizim yarışımız sezon açılış yarışı. Seneye bir yarışta en fazla yer alabilecek takım sınırı olan 25 kontenjanını dolduracağımıza inanıyorum.”

Yıllardır hem dağ hem de yol bisikletinde elde ettikleri başarılarla Türk bisikletinin en başarılı iki bayan sporcusu olan milli bisikletçilerimiz Esra Kürkçü (Başkent Üniversitesi) ile Ayşe Çakır (Brisaspor), ülkemizde düzenlenecek ilk uluslararası kadın yol bisikleti turu Tour of Eftalia Hotels & Velo Alanya ile ilgili görüşlerini Cyclist Türkiye ile paylaştı:

undefined

Ayşe Çakır, Belçika'da Cyclocross yarışında mücadele ederken

Ayşe Çakır: Öncelikle Kemal abiye bu yarışı düzenlediği için teşekkür ediyorum. Bu tur sayesinde Avrupa çapındaki rakiplerimin ve kendimin sezon başında hangi seviyede olduğumu göreceğim. O nedenle yarışın zamanlaması çok güzel ve şüphesiz bizim için de güzel bir tecrübe olacak. Bu yarışların yıl içinde ulusal ve uluslararası yarışlar olarak çoğalmasını, ben ve Türk bayan arkadaşlarımın bu tip yarışlar sayesinde daha fazla tecrübe kazanmasını temenni ediyorum. Kendim Alanya’da doğup büyüdüğüm için parkurun hemen hemen her yerinde antrenman yapmışlığım var. Oldukça zor bir yarış olacak. Ortalama üç haftadır Alanya’da kamptayım. Hazırlıklarım yoğun bir şekilde devam ediyor. Psikolojik olarak da yarışa hazırım. Bu yarıştaki hedefim yokuş formasını giymek, ona göre de antrenman yapıyorum. Bu kampı yapmamda tam desteği olan Sayın Bayram Akgül'e teşekkürlerimi sunuyorum. Umuyorum ki ben ve Türk bayanları adına güzel bir yarış olacak.  Türkiye’de ilk defa düzenlenen bayanlar uluslararası turu bizler için hedefe ulaşma yolunda ilk adım olacaktır. Cyclist ekibine bisiklet sporuna olan ilgi ve alakaları için de ayrıca teşekkür ederim.

Brisaspor’un Tour of Eftalia Hotels & Velo Alanya kadrosu şu isimlerden oluşuyor:

Ayşe Çakır

Cansu Çelebi

Beyza Kahveci

Hatice Yılmaz

undefined

Soldan sağa: Esra Kürkçü, Ece Calp, Esin Yılmaz

Esra Kürkçü: Dağ bisikletinde üç etaplı yarış koşmuşluğum var, bu yüzden tecrübeliyim ama yol yarışı herkes için bir ilk olacak. Ancak Türkiye’nin önde gelen takımlarından biri olarak hedefimiz turu en iyi yerde bitirmek. Takım sporcularımız Ece (Calp) ve Esin (Yılmaz) Gran Fondo’larda 120 kilometreyi 40 ortalama ile bitirebilen sporcular. Bu önemli keza 40 ortalama verebiliyorsanız, böyle bir yarışı da bitirebilirsiniz. Ancak neler olacağını yarış içinde bakıp göreceğiz. Sonuçta rakipleri tanımıyoruz, o nedenle bir kıyaslama yapamıyoruz. Ama parkurlar çoğunlukla düz. İlk etap olan zamana karşıda az çok takım sıralaması belli olur. Etapların ara bölümlerinde çıkışlar var ki bu da bizim için bir avantaj. Çünkü takımızdaki dört sporcunun ikisi yokuşçu. Tahminim ikinci etapta klasmanın belli olacağı yönünde. Bu sırada biz de rakipleri tanımış oluruz elbette. 3’üncü etapta ona göre strateji uygulayıp, bir aksilik çıkmazsa ilk beş içinde yer almayı hedefliyoruz.

Başkent Üniversitesi’nin Tour of Eftalia Hotels & Velo Alanya kadrosu şu isimlerden oluşuyor:

Esra Kürkçü

Ece Calp

Esin Yılmaz

Kübra Bektaş

 

TOUR OF EFTALIA HOTELS & VELO ALANYA KATILIMCI TAKIMLAR LİSTESİ

-          Al Asaly Women Cycling Team

-          Kazakhstan Women Cycling Team

-          Doltcini Van Eyck Sport Women Team

-          Israel National Women Cycling Team

-          Eritrea Women Cycling Team

-          Ukraine National Women Cycling Team

-          Kiew Women Cycling Team

-          Lassa Brisa Bayan Bisiklet Takımı

-          Velo Alanya Women Cycling Team

-          Eftalia Hotels Women Cycling Team

-          Minsk Women Cycling Team

-          KZO Women Cycling Team

-          Belarus National Women Cycling Team

-          Başkent Üniversitesi Bayan Bisiklet Takımı

-          Türk Telekom Sakarya Women Cycling Team

ETAPLAR

undefined

1. ETAP: 6.47KM - TİTREYENGÖL (BİREYSEL ZAMANA KARŞI)

undefined

2.ETAP: 128KM - ALANYA - GAZİPAŞA - ALANYA (1,388 METRE İRTİFA)

undefined

3.ETAP: 129,3KM - EFTALIA HOTELS - ALANYA (984 METRE İRTİFA)

 

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|25 Ocak 2018