Cyclist Türkiye

BAE TURU: REMCO EVENEPOEL YARIŞI BIRAKTI

BAE TURU: REMCO EVENEPOEL YARIŞI BIRAKTI

BAE Turu’yla ilk World Tour yarışını koşan genç bisikletçi Remco Evenepoel, turun dün koşulan 205 kilometrelik Palm Jumeirah – Hatta Dam etabında geçirdiği kaza sebebiyle yarışı terk etmek durumunda kaldı. Dördüncü etaba dek oldukça iyi bir şekilde yarışan Evenepoel, üçüncü etabı Michal Kwiatkowski ve Vincenzo Nibali gibi bir çok büyük ismin önünde 15. olarak bitirmişti. Genel klasmanda da 17. sırada yer alan Belçikalı genç yetenek, yarışın 85. Kilometresinde yaptığı kazadan yarış içinde birden durma noktasına gelen motosikletleri sorumlu tuttu.

Instagram üzerinden yaptığı paylaşımda yaptığı kazanın yarış motosikletlerinden kaynaklandığını öne süren Evenepoel, motosikletlerin peloton içinde daha saygılı olması gerektiğini savundu.

undefined

“Kazalar bu oyunun bir parçası, motosikletler de öyle. Sadece motosikletlerin, pelotonun ve sürücülerin yolun neresinde oldukları konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini söylemek istiyorum. Eğer yolunda sağ tarafında gidiyorsak o zaman sağ tarafta durmamalılar.” diyen Evenepoel, 85. kilometrede yaptığı kaza sonucu Hatta Barajı’na düştü ve ardından hemen ambulansa alınarak hastaneye kaldırıldı. Çekilen röntgen filmlerinde hiçbir kırık ya da benzeri bir problemin olmadığı saptanan Evenepoel, kazayı yüzeysel sıyrık ve yaralarla atlattı.

Kaza anını gören Team Sky ekibinden Michal Kwiatkowski, “Kaza sonrası iyi görünüyordu ancak yolun kenarında bir sürü keskin taş vardı. Bu durum beni endişlendirdi. Pozisyon olarak benim önümdeydi ve tek başına düştü. Yolun sağında herkes 50-60 km/h hızla gidiyordu, her şey çok hızlı gelişti ve çok fazla toz ve rüzgar olduğu için ne olduğunu tam olarak görmekte zorlandık” dedi.

Dünkü etabın galibi Lotto-Soudal ekibinden Caleb Ewan ise olayla ilgili olarak, “Remco’nun kazasını gördüm. Grupta bir hareketlilik oldu, sonra baktığımda onun toprakta düşmüş halde olduğunu gördüm. Buna neyin sebep olduğunu bilmiyorum, ben geldiğimde o zaten yerdeydi. Ne olduğundan tam olarak emin değilim” şeklinde konuştu.

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|28 Şubat 2019