Cyclist Türkiye

BABA OĞUL HOLLANDA TURU

BABA OĞUL HOLLANDA TURU

Cyclist Türkiye: Genel hatlarıyla yapmış olduğunuz turdan bahseder misiniz?

Ertan Karabıyık: 17. yaşındaki oğlum Ada ile birlikte 7-21 Haziran 2017 tarihlerinde Amsterdam’dan başlayan ve 13 günde Hollanda’nın 25 kentini kapsayan, sonunda 1034km yaptığımız bir bisiklet turu bu yaptığımız. Hollanda coğrafi olarak düz bir ülke ve hatta ülkenin yarısı deniz seviyesinin altında. Bu uzun turun böyle bir ülkede olmasını istedik. Ayrıca bir ülkenin coğrafyasını, özellikle kırsal yaşamını ve insanlarını daha yakından tanımak istedik. Oğlumla yaptığımız bu tur bizim ilk uzun ve ülke turumuz. Oğlum uzun süredir bisiklet kullanıyor ve bisiklet konusunda kendisini çok geliştirmiş durumda.

Cyc: Ada’ya dönecek olursak, Bisikletle Hollanda’ya gitme fikrini anneniz nasıl karşıladı?

Ada Karabıyık: Bu yıl lise 3. sınıfı bitirdim ve 4. sınıfa geçtim. Artık üniversiteye hazırlanma yılım. Bu nedenle annem bisiklet turunda oluşabilecek herhangi bir sakatlanma ya da yaralanmadan dolayı derslerimi aksatabileceğimi düşündüğü için tura önceleri pek sıcak bakmıyordu. Ancak Hollanda’da bisiklet kullanmanın çok güvenli olduğunu ve uzun süre boyunca bunun için hazırlandığımı, tura uygun antrenman yaptığımı görünce o da turu yapmamızı destekledi.

Cyc: Tura çıkma fikri nasıl oluştu peki ve neden bisiklet?

EK: Oğlumla yılın hemen hemen her ayı özellikle hafta sonları sabah erkenden Ankara’daki Eymir Gölü çevresinde 11km’lik bisiklet turları yapıyoruz. Yaz kış demeden bunu yapıyoruz. Ankara çevresinde de uzun gidebileceğimiz bir çözüm bulamadık. Ben zaman zaman çeşitli toplantılar için Hollanda’ya gidiyordum. Ancak yalnızca kentlerini görmüştüm. Hollanda’da hem tatil hem de bisiklet turu yapabileceğimiz fikrini oğluma açtım ve hemen kabul etti.

Neden bisiklet? Bisiklet, sanırım insana en dost ulaşım aracı. İnsan bisiklete bindiğinde, bisiklet kullandığında, pedalları çevirmeye başladığında kendi gücüyle özgürlüğü hissediyor ve insan inanılmaz haz veriyor. Bunu hem kendimde hem de oğlumda görüyorum. Bisiklet toplumları ve coğrafyayı tanımak için insanın icat ettiği en iyi araçlardan. Bu nedenle turu bisikletle yapmak istedik.

Cyc: Bisiklete olan ilginiz ne zaman başladı?

AK: İleri düzeyde bisikletçi olmaya yönelik ilgim 2015 yılının yazında bisikletten düşüp ayak bileğimi kırmamla daha da arttı. Bisiklete olan sevdam profesyonel olmaya doğru yöneldi. Bu tur ise bana bir bisikleti seyahat için ambalajlamaktan, çadır kurmaya, insanlarla olan diyaloğumu geliştirmeme kadar birçok şeyi öğretti. Özellikle de İngilizcemin ve özgüvenimin artmasında çok büyük fayda sağladı.

undefined

Cyc: Bu noktadan hareketle gerçekleştirdiğiniz turun size öğrettiği en önemli şey ne oldu?

EK: Öncelikle eğer insan isterse her şeyi yapabilir, bunu bir daha gösterdi. Oğlumu daha yakından tanıma olanağı sağladı. Bir ülkenin kırsal hayatını, insanlarını, coğrafyasını çok yakından tanıma olanağı yarattı. Bisikletini Türkiye’den Hollanda’ya taşıyarak Türkiye’den daha ucuz bir tatil yapılabileceğini gösterdi. Çocukları sorun çözme kapasitesini geliştirme konusunda bisikletin ne kadar önemli bir role sahip olduğunu; bisikleti söküp kurma, onu koruma, ona bakım yapma ve herhangi bir sorun anında ne yapılması gerektiğini gösterdi.

AK: Bu turu yapmak mental anlamda hiçbir arkadaşımın yapmadığı ve büyük ihtimalle ileride de yapmayacağı bir şeyi yaparak beni güçlendirdi. En azından kendi okuluma geri döndüğümde herkes tatilde sıradan şeyler yapmışken ben çoğu arkadaşımın, öğretmenimin tahmin bile edemeyeceği bir şeyi yapmanın verdiği hazla, gururla geri döneceğim.

Cyc: Tura birlikte çıkma kararı alırken, turun Ada’nın gelişimine ne gibi faydaları olabileceğini düşündünüz?

EK: Oğlum bisiklet sevdalısı biri. Ayağa kalktığı günden beri bisikleti var. Hatta henüz bebekken ben onu bizim mahallenin sokaklarında bisiklet arka koltuğunda gezdirirdim. Hiç unutmuyorum herkes bize garip garip bakardı. Ankara’nın gelişmiş bir mahallesinde bile bırakın çocuklarını bisikletle gezdirmeyi bundan 15 yıl önce bisiklete binen sayısı o kadar azdı ki…

Oğlumun uzun yol bisiklet kullanabilecek yaşa geldiğinde kendisiyle bisiklet turu ile birlikte tatil yapmak istediğimi, bunu Hollanda’da yapabileceğimizi, beni de çok zorlamayacağını söyledim. Kabul etti ve bu turu planlamaya başladık.

AK: Babamla belli bir yaşa kadar baba-oğul ilişkisi olarak ilişkimiz devam etti. Yaşım ilerledikçe daha çok bir arkadaş ilişkisine dönüştü. Özellikle Hollanda yaptığımız bisiklet turu bu ilişkimizi daha da ilerletmemize yardımcı oldu. Az da olsa zaman zaman birbirimize karşı ters düştüğümüz zamanlar oldu, ama sonuç olarak bu yola beraber çıkmıştık ve birbirimizi sürekli destekleyecek bir zemin yakaladık. Bisikletime gelecek olursam, benim şu hayatta en çok değer verdiğim şeylerden biridir diyebilirim

undefined

Cyc: Tur öncesi hem ekipman hem mental hem de fiziksel olarak nasıl bir hazırlık sürecinden geçtiniz?

EK: Bizim ilk turumuz olduğu için benzer tur yapanların videolarını izleyerek, -web sitelerini araştırarak öncelikle malzeme hazırlığımızı yapmaya başladık. Hollanda’dan bir arkadaşımızdan bit pazarlarında satılan Hollanda bisiklet haritalarını satın alıp bize göndermesini rica ettik. Yarım cent veya bir Euro’ya bisiklet yol haritalarını alıp bize gönderdi.

Daha önce ifade ettiğim gibi oğlumla hafta sonları bisiklet kullanıyorduk. Ancak oğlum tur zamanından iki ay önce omuzundan ameliyat oldu ve bisiklet kullanamıyordu. Ancak oğlum hafta sonu dışındaki günler kendi bisikletinde kullanılmak üzere bir trainer aldı ve evde bisiklet kullanma çalışmaları yaptı. Bizim planlamalarımıza göre günde 70-80km pedal çevirmek, ziyaret ettiğimiz kentleri gezmeyi öngörmüştük ve buna göre kendimizi hazırladık.

Cyc: Bundan sonrası için de oğlunuzla birlikte kurduğunuz tur planları var mı?

EK: Oğlum bisiklet kullanma konusunda oldukça kendisini geliştirdi ve geliştirmeye devam ediyor. Yeni yeni bisikletler satın almak, yarışmalara katılmak istiyor. Ben de onu desteklemek, cesaretlendirmek niyetindeyim. İkimizin yapmak istediği birkaç tur daha var. Yaşım ve enerjim yettiğince yapmayı planlıyoruz. Bunlardan biri İsviçre’de kentler arasında bisikletlerimizi trenle taşıyıp İsviçre’nin bütün kentlerinde bisiklet kullanmak. Orta Avrupa’da Viyana, Prag ve çevresinde özellikle beni zorlamayacak bir coğrafyada bisiklet turu yapmak. Bir de Ankara’dan Konya’ya bisikletle gitmek. Oğlumun ise hayalleri arasında ilerde 4.228 millik Trans America bisiklet turunu yalnız başına yapmak var.

Cyc: Sizin gibi tura çıkma hayalleri kuran bisiklet severlere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Hemen hemen bize bu kapsamda soru soranlara dediğim şudur; hemen bisikletlerinizi satın alın, çalışmaya başlayın. Önümüzdeki yaz kızınız veya oğlunuzla Hollanda turu yapın. Bu mümkün ve hayatınız boyunca unutamayacağınız bir hikayeniz olacaktır. Bisikleti keşfedin; onun heyecanını, hazzını bir ülkeyi keşfederek tadın. Korkmayın; cesur olun. Biz bunun yapılabileceğini gösterdik. Bu tur pahalı bir tur değil. Aynı gün Türkiye’nin herhangi bir yerinde yapacağınız iki kişilik bir tatilden daha ucuza bunu yapabilirsiniz. Çocuğunuzu daha yakından tanırsınız. Ona ilham verirsiniz. Yalnız ona değil, onun arkadaşlarına, çevrenize de…

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|27 Temmuz 2017