Cyclist Türkiye

AVUSTURYALI SPORCU KAN DOPİNGİ YAPARKEN YAKALANDI

AVUSTURYALI SPORCU KAN DOPİNGİ YAPARKEN YAKALANDI

Daha önce 2014 yılında Rusya'nın Soçi kentinde ve geçen yıl Güney Kore'deki PyeongChang'de  yarışan olimpiyat sporcusu 26 yaşındaki Max Hauke, Avusturya polisi tarafından düzenlenen doping operasyonu kapsamında tutuklandı. O anlar polis kamerasına böyle yansıdı:

Avusturya polisinin gerçekleştirdiği doping çetesi operasyonu gündeme bomba gibi düştü. Olimpik sporcu Max Hauke ve dört kayak sporcusunu kan dopingi yaparlarken yakalayan Avusturya polisi, soruşturmayı genişletince Almanya’ya kadar uzanan bir çetenin izine rastladı. Aralarında 2008 Tour de France’da yarışan Gerolsteiner takımının doktoru Mark Schmidt’in de yer aldığı dokuz kişi tutuklandı.

Geçtiğimiz hafta çarşamba günü başlatılan operasyonda önce beş sporcu gözaltına alındı. Sporcuların sorgusu sonrasında büyük bir doping çetesinin izi sürülmeye başlandı. Avusturya sınırlarını aşan operasyon, Almanya’ya kadar uzandı. Dokuz doping çetesi üyesi yakalanarak tutuklandı. Çetenin içinde yer alan doktor Mark Schmidt’in, 2008 Tour de France bisiklet yarışında Gerolsteiner adına çalıştığı öğrenildi. O yarışta üçüncü olan Bernhard Kohl’un derecesi, doping yaptığı gerekçesiyle iptal edilmişti.

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|04 Mart 2019