Cyclist Türkiye

AUDI A8’DEN İLHAM ALAN BİSİKLET IŞIK SİSTEMİ

AUDI A8’DEN İLHAM ALAN BİSİKLET IŞIK SİSTEMİ

Otomobil markası Audi A8’in tasarımından esinlenen bisiklet sinyalleri 20 adet LED ışık kullanıyor. Çember şeklinde dizili ışıklar yanıp sönerek trafikteki diğer araçlara bisikletin döneceği yönü haber veriyor. Işıklar ayrıca özel bir fren lambası sistemine de sahip.

                             

Almanya’da üretilen Zarathustra sinyalleri, iki adet alüminyum gövdeli, deri sarılı gidon elciğinden oluşuyor. Bisikletinizin gidonundaki mevcut elcikleri çıkarıp bunları takmanız gerekiyor. Baş parmakla kullanılan butonlar LED ışıkların aralıklarla yanıp sönmesini sağlıyor. Dilerseniz sinyal ışıklarını sürekli olarak yanan farlar olarak da kullanabiliyorsunuz. Gerektiği zaman her iki sinyali de çalıştırıp acil durumlar için ikaz ışığı olarak da kullanmak da mümkün.

Ek olarak her bir frene yerleştirilen algılayıcılar sayesinde frene basıldığı da belirlenebiliyor. Böylece her iki ışık da kırmızı yanarak fren lambası görevi görüyor. İki elcik birbirine kablosuz olarak bağlı olduğu için herhangi bir frenin kullanılması durumunda her iki lamba da yanıyor.

Su geçirmez özellikte olan elcikler kolayca çıkarılabiliyor. Böylece bisikleti başıboş bıraktığınızda çalınmasından endişe etmenize gerek kalmıyor. Ayrıca bataryaları şarj etmek için de elcikleri çıkarmak gerekiyor. Batarya seviyesini iOS ya da Android uygulaması üzerinden görüntülemek mümkün. Uygulamalar ayrıca kullanıcıların ışıkların rengini ve parlaklığını ayarlamasına da imkan veriyor.

Zarathustra sistemi şu anda Indiegogo üzerinden bir fon kampanyası yürütüyor. Şu an web sitesinden erken satış kampanyası dahilinde, ürünleri 79 $’a satın almak mümkün. Ancak ürünün piyasaya çıkması halinde 199 $’a satılması planlanıyor.

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|04 Şubat 2019