Cyclist Türkiye

AHMET ÖRKEN'DEN BİR İLK

AHMET ÖRKEN'DEN BİR İLK

Ahmet Örken uluslararası arenada adından ilk defa 2011 yılında pistte genç erkekler omnium Avrupa şampiyonu olarak söz ettirdi. O dönem 18 yaşında olan Örken, gerisinde Jasper De Buyst, Owain Doull, Niccolo Bonifazio ve Thomas Boudat gibi bisiklet sporunun kök saldığı ülke sporcularını bıraktı. Pistin ardından yol bisikletine temelli bir geçiş yapan Örken, özellikle sprint yetenekleriyle yıllar içinde parlamaya devam etti. Kariyerinde geçen sene Türkiye Turu’nun beşinci gününde elde ettiği etap ikinciliğinin yanı sıra, Tour of Qinghai Lake’te kazandığı üç etap ve yeşil mayoyu da bulunduran 25 yaşındaki Örken, yeni sezonda ise hem yol hem de dağ bisikleti yarışlarında boy gösterecek. Cyclist Türkiye, kariyerinin ilk dağ bisikleti yarışına Salcano Gaziantep MTB Cup'ta çıkacak olan Türk bisikletinin göz bebeği Ahmet Örken ile yarış öncesi konuştu.

Cyclist Türkiye: Sezonun şu ana kadar ki bölümü senin için nasıl geçti Ahmet?

Ahmet Örken: Her şey planlandığı şekilde ve benim de istediğim gibi gidiyor.

CY: İlk dağ bisikleti yarışın öncesi nasıl bir hazırlık dönemi geçirdin?

AÖ: Dağ bisikleti şüphesiz yola göre çok daha fazla teknik gerektiren bir branş. Ben de bunun bilincinde olarak, tekniğimi geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptım. Elbette yol bisikletinden gelen bir bisikletçi olarak teknik eksikliklerim çok. Bunun yanı sıra tabii tüm bu tekniğe dayalı çalışmaların yanında performansı da unutmadık.

CY: Muhakkak dağ bisikleti antrenmanlarında kendini test etmişsindir, dağ bisikletinde en güçlü yönünü ne olarak görüyorsun?

AÖ: Sprint gücü yolda olduğu kadar MTB’de de son derece önemli ve geçerli bir unsur. Şunu da söylemeliyim ki kısa yokuşların olduğu parkurları sevmeye başladım.

CY: Peki dağ bisikletine dair antrenmanlarda seni en çok ne zorladı?

AÖ: Açıkçası teknik iniş ve çıkışlar!

CY: Kariyerinin ilk dağ bisikleti yarışından beklentilerin neler?

AÖ: Gaziantep’teki yarışa yalnızca tecrübe kazanmak için katılıyorum. O nedenle podyum için çok iddialı değilim. Amacım ortamı tanımak ve inişlerimi olabildiğince hızlandırmaya çalışmak olacak.

CY: Son olarak senin için yol ve dağ bisikleti arasındaki en belirgin fark ne oldu?

AÖ: Yol bisikletini içinde çok daha fazla aksiyon barındıran bir branş olarak bilirdim, ama MTB çok farklı. Hem hızlı hem de çok cesur olmak gerekiyor dağ bisikletinde. Tabii tüm bunların yanında şüphesiz çok da dikkatli olmak gerekiyor.   

undefined

Cyclist Türkiye, yarışa az bir zaman kalmasına karşın sorularımızı yanıtlayan Ahmet Örken’e teşekkür ederek, ilk dağ bisikleti yarışında başarılar diler!

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|23 Mart 2018