Cyclist Türkiye

AHMET ÖRKEN, TOUR OF ANTALYA ÖNCESİ CYCLIST TÜRKİYE’YE KONUŞTU

AHMET ÖRKEN, TOUR OF ANTALYA ÖNCESİ CYCLIST TÜRKİYE’YE KONUŞTU

Yurt dışı ve yurt içi koştuğun diğer 2.2 yarışlarla kıyaslayacak olursan, organizasyon, konaklama ve ulaşım açısından Tour of Antalya’yı nasıl değerlendirirsiniz?

2.2 yarışlara göre çok üst seviyede bir yarış. Avrupa'da 2.2 kategorisinde ve daha büyük turlara katıldım fakat böylesini görmedim. Her şey 4-4lük.

                                       undefined

Dört etaptan oluşmasına ve 2.2 olmasına karşın, geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Tour of Antalya’da kırıcı tırmanışların yanı sıra profesyonel takımlar ve bu takımların yıldız sporcuları yer aldı. Bu açıdan, geçtiğimiz yılın etaplarını ve yarış seviyesini nasıl değerlendirirsiniz?

Gerçekten çok zor parkur ve rakiplerimiz vardı. Oldukça zorlandık ama gelişim için ihtiyacınız olan bu tür yarışlar. Rakiplerimiz hep bu seviye turlarda yarışıyor ve hem tecrübe olarak hem de performans olarak kendilerini geliştiriyorlar. Zordu fakat oldukça keyif almıştım.

          undefined

Antalya’nın ılıman iklimi ve parkur çeşitliliği sunan coğrafyasında Tour of Antalya, aslında sporcular için sezona iyi bir hazırlık yarışı konumunda. Malum, en iyi hazırlık yarış da denir. Tour of Antalya asıl hedeflerinize hazırlanma yolunda size nasıl bir hazırlık fırsatı sunuyor?

Kesinlikle hazırlık için çok iyi bir tur. Az öncede bahsettiğim gibi rakiplerimizin ve parkurların zor olması bizleri sezon içerisinde katılacağımız yarışlara hazırlanmamızda etkili oluyor. Ayrıca bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet turu nisan ayında, o sebeple Antalya turu bizler için çok önemli.

Bisiklet kültürünün geliştiği ülkelerde yılda neredeyse çift hanelerde üst düzey yarış düzenleniyor. Ülke bisikleti, belki de ilk defa Türkiye Turu’nun ardından hem organizasyon hem de yarış anlamında ikinci bir üst düzey yarışa kavuştu. Tour of Antalya gibi bir yarışın her yıl düzenlenmesi, hem sporcu gelişimi hem de yeni isimlerin kendilerini profesyonel takımlarla rekabet etme imkanı bulma açısından, Türk bisikletinin gelişimine nasıl bir katkı sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Bu tür yarışların yani kaliteli yarışların artması demek bizler için hedef sayısının artması anlamına geliyor. Normal şartlar bu kalite de yurt dışında bir yarışta bizlerin yer alması çok zor. Çünkü herkes kendine yakın ülkeleri tercih ediyorlar. Bizler için yeni bir hedef oldu. Böylesi büyük bir tura Türk bisikletçi katılımı da oldukça fazla oluyor. Hem alttan gelenler içinde bir örnek hedef haline geliyor. Ayrıca spor ve sporcuların yanı sıra ülkemizi tanıtımı açısından da çok rol oynuyor. Yurt dışından birçok sporcu Antalya turundan bahsediyor.

Ülkemizde bu tür organizasyonların artması bizlere umut veriyor ve gurur duyuyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

 

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|30 Ocak 2019