Cyclist Türkiye

ADAM YATES’İN FRANSA TURU’NA KATILIMI ONAYLANDI

ADAM YATES’İN FRANSA TURU’NA KATILIMI ONAYLANDI

Mitchelton-Scott takımın Britanyalı sporcusu Adam Yates, Paris’teki final podyumunda yer alabilmek için Fransa Turu’na gideceğini açıkladı. 2016 yılında en iyi genç bisikletçi olarak beyaz mayoyu üzerine geçiren Yates, geçen yıl Tur’u genel klasmanda 29. Sırada tamamladı.

26 yaşındaki Yates, “Öncesinde farklı yarışlar olsa da aklımın ardında yaptığım her şey Tur için bir şey inşa edebilmek için” diyen Britanyalı sporcu, “Geçen yıl tüm takıma mal olacak bazı hatalar yaptık ve bu büyük bir hayal kırıklığına sebep oldu. Bu yüzden geri dönüp bu hataları düzeltmek iyi olacak” şeklinde konuştu.

Yates, Tur’daki en iyi performansını sergilediği 2016 yılında, beyaz formayı istediğini söylemiş ve sonuçta formayı üzerine geçirmeyi başarmıştı. Turu 4. Olarak tamamlayan Yates, yarışın genel klasman lideri Chris Froome’un 4.42, 3. Olan Nairo Quintana’nın ise sadece 21 saniye gerisindeydi.

“Beyaz formayı neredeyse 2 hafta boyunca üzerimde taşımak ve sonuçta yarışı genel klasman dördüncüsü olarak bitirmek inanılmaz bir deneyimdi ve üç hafta boyunca en yüksek seviyede yarışabileceğimi doğrulamış oldum” diyen Yates, 2016’daki yarışın kendisi için şahsi bir olay olduğunu belirtti.

Yates’in Mitchelton-Scott takımındaki sportif direktörü Matt White, bu yıl bolca tırmanış etaplarının, beşinci etaptaki zirve finişi ile 27 kilometrelik bireysel zaman karşı etabının kendisi için uygun olacağını bildirdi.

White sporcusuyla ilgili olarak, “Adam, dünyanın en iyi tırmanışçılarından biri ve üç hafta boyunca dünyanın en büyük organizasyonunda her şeyiyle mücadele edecek olması heyecan verici” şeklinde açıklamada bulundu.

Sezona güçlü başlayan Adam Yates, 6 – 10 Şubat’ta koşulan Volta a la Comunitat Valenciana’da bir etap kazanmış, 20 şubatta Endülüs bölgesinde start alan Vuelta a Andalucía’da ise genel klasmanda beşinci olarak sırada yarışı bitirmişti. 25 martta start alacak Katalonya Turu’na katılmak için hazırlanan Yates’in ikiz kardeşi Simon Yates ise Giro d’Italia’ya gideceğini açıkladı.

 

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|05 Mart 2019