Cyclist Türkiye

204.1 KİLOMETRELİK TÜRK HAVA YOLLARI MARMARİS - SELÇUK ETABINI UAE EMIRATES TAKIMINDAN DIEGO ULISSI KAZANDI

204.1 KİLOMETRELİK TÜRK HAVA YOLLARI MARMARİS - SELÇUK ETABINI UAE EMIRATES TAKIMINDAN DIEGO ULISSI KAZANDI

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'unun (Tour Of Turkey) 204.1 Kilometrelik Marmaris - Selçuk etabını UAE Emirates takımından Diego Ulissi 5 saat 36 dakika 03 saniye ile kazandı.

Tur'un tek tırmanış etabı olan Selçuk'tan, sonra Meryem Ana Evi'nin bulunduğu tepeye tırmanan bisikletçilerin, sıcak havada epey zorlandıkları görüldü.

Gözler üç etabı peş peşe alan Turkuaz Mayo'nun sahibi Bora Hansgrohe Takımı'nın sporcusu Sam Bennett ile, Kırmızı Mayonun (Dağların Kralı) sahibi Mırco Maestri'ye çevrilmişti. Bu iki bisikletçi acaba mayolarını koruyabilecek miydi? Etap boyunca bu soru sürekli gündeme geldi. Ve bu sorunun yanıtı etap sonunda gerçekleşti. Üç etabı arka arkaya alan Sam Bennett tırmanış etabında geriye düşünce etabın birincisi olan Diego Ulıssı Turkuaz mayonun yeni sahibi oldu.

 

YARIŞIN CEREYANI

Saat 11.15'te Marmaris Atatürk Meydanından start alan bisikletçiler hemen 633 metreye tırmanmak zorunda kaldılar. 35.5 kilometre geçilirken de etap ilk tırmanış primine sahne oldu.

 

TÜRK HAVA YOLLARI TIRMANIŞ PRİMİ (DAĞLARIN KRALI)

Prim kapısını ilk geçen sporcu Caja Rural-Seguros RGA Takımı'ndan Danilo Celano oldu ve 10 puan kazandı. Diğer sonuçlar ise şu şekilde belirlendi.

2- Allessandro Tonellı (Bardıanı CSF)

3-Alberto Cecchın (Wılıer Trıestına-Selle Italıa) 4-Davide Ballerını (Andronı-Sıdermec-Bottecchıa) 5-Feritcan Samlı (Türk Milli Takımı)

 

HALKIN YOĞUN İLGİSİ VARDI

Kızılağaç geçilirken bisikletçileri görebilmek için yola çıkan kalabalık alkışlarla sporculara destek olmaya devam etti. Bu arada önde giden beşlinin, ana grupla olan zamanı 3 dakika 53 saniye kadar açtığı bilgisi verildi. 58'inci kilometre geçilip Akçaova'ya girilirken ana grup parçalanmadan toplu bir iniş gerçekleştirdi ve bu sırada saatteki hızları 100 kilometreye ulaştı. Salihpaşalar'a gelindiğinde kaçış grubunun temposunun biraz düştüğü gözlendi ve ana grupla fark 2 dakika 45 saniyeye indi.

 

KAÇIŞ GRUBU 6 BİSİKLETÇİYE ULAŞTI

72'inci kilometre geçilirken ana gruptan kaçarak gittikçe artan bir tempoya ulaşan WB Veranclassıc Aqalıty Protect Takımı'nın sporcusu Ludovic Robeet'te kaçış grubuna dahil oldu. 90'ıncı kilometre geçilirken yeni zaman farkı 2 dakika 18  saniye olarak verildi.

 

ANA GRUP FARKI AZALTIYOR

Bisikletçiler saatte 30 kilometre gibi düşük bir tempo ile Eskiçine'ye doğru pedal basmaya devam etti. Ana grup Çine'ye girilirken tempo artırmasıyla, kaçış grubunu iyice sıkıştırmaya başladı. Nitekim 105'inci kilometre geçilirken fark 1 dakika 52 saniyeye indi.

 

SALCANO SPRİNT PRİMİ

Çine kat edilirken etabın Salcano Sprint primi de gerçekleşti. 113.1'inci kilometre prim kapısını ilk geçen sporcu Andronı-Sıdermec-Bottecchıa Takımı'ndan Davide Ballerını oldu. İkinciliği Caja Rural-Seguros RGA Takımı'ndan Danilo Celano aldı, üçüncülüğü de Türk Milli Takımı'ndan Feritcan Samlı elde etti. Yeni zaman farkı ise 1 dakika 49 saniye olarak ölçüldü.

 

VESTEL TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ FERİTCAN'IN

Aydın girişinden sonra öndeki kaçış grubu ikiye bölündü. Türk Milli Takımı'ndan Feritcan Samlı ile birlikte Andronı Sıdermec Bettecchıa takımı'ndan  Davide Ballerını ve Caja Rural-Seguros RGA Takımı'ndan Danilo Celano atak yapıp öne geçti. Arkada kalan üç bisikletçi ise ana gruba yakalandı. 149'uncu kilometrede gerçekleşen Vestel Türkiye Güzellikleri Mayosu (Beyaz Mayo) primini Türk Milli Takımı'ndan Feritcan Samlı kazandı. Marmaris çıkışından sonra Aydın'a gelene kadar halkın bisikletçilere olan ilgisi görülmeye değerdi. Ellerinde Türk Bayraklarını sallayan halk, bisikletçilere moral kaynağı olmaya devam etti.

 

FARK KAPANDI, GRUP BİRLEŞTİ

İncirliova geçilirken ana grubun tempo yapıp iyice kaçış grubuna yaklaştığı gözlendi. 30 saniyeye kadar inen zaman farkı daha sonra grubun birleşmesiyle yerini yeni heyecana bıraktı. Finişe artık 39 kilometre kalmıştı. Ana grubun içinde yine Turkuaz Mayo'nun sahibi Bora hansgrohe Takımı'ndan Sam Bennett, hiç kendini sıkmadan pedal çevirmeye ediyordu. Ana grup Meryem Ana tırmanışına kadar toplu olarak pedal bastı. Artık herşeyin belli olacağı tırmanış etabının son kilometreleri başladı.

 

TIRMANIŞTAKİ İKİNCİ TÜRK HAVA YOLLARI (DAĞLARIN KRALI) PRİMİ MIRCO'NUN

192'inci kilometre geçilirken tırmanış etabının ikinci primi Bardianı CSF Takımı'ndan Mirco Maestri'nin oldu. İkinciliği Caja Rural Seguros RGA Takımı'ndan Danilo Celano aldı, üçüncülüğü de Bardianı CSF Takımı'ndan Alessandro Tonellı elde etti. Finişe 5 kilometre kalıncaya kadar ana grup toplu biçimde pedal çevirdi. 2.5 kilometre kala Bora Hansgrohe Takımı'ndan Leopold König ile Andronı Sıdermec Bottecchıa takımı'ndan Andrea Vendrame atak yapıp öne geçti. Grup 2 kilometre kala tamamen bölündü. Daha sonra bu ikiliye  Astana'dan Jesper Hansen'de eklendi.  Son 300 metrede UAE Emirates Takımı'ndan Diego Ulıssı  5 saat 36 dakika 03 saniye ile birinciliği aldı.

  

TUR PAZAR GÜNÜ İSTANBUL-İSTANBUL ETABI İLE SONA ERECEK

53.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'u (Tour Of Turkey) Pazar günü İstanbul - İstanbul etabı ile sona erecek. Bisikletçiler yarın koşulacak Selçuk - İzmir etabından sonra ana sponsor Türk Hava Yolları'nın sağladığı uçaklarla İzmir'den, İstanbul'a transfer olacak.

 

   

 

Bu yazı tarafından yazılmıştır.|14 Ekim 2017