Cyclist Türkiye

2019 UCI CYCLO-CROSS DÜNYA ŞAMPİYONASI DANİMARKA’DA YAPILDI

2019 UCI CYCLO-CROSS DÜNYA ŞAMPİYONASI DANİMARKA’DA YAPILDI

Danimarka’nın Bogense kentinde 2.6 kilometrelik teknik ve zorlu bir parkurda gerçekleşen yarışta, Elit Kadın ve Erkek, U23 Kadın ve Erkek ile Yıldız Erkek kategorilerinde gökkuşağı mayonun sahibi olan sporcular belirlendi.

2 Şubat’ta koşulan Yıldız Erkek yarışıyla başlayan şampiyonada Hollandalı ve Belçikalı bisikletçiler en çok madalya kazanan sporcular oldu. Hollanda’nın ardından en fazla madalya kazanan diğer ülkeler ise sırasıyla Büyük Britanya ve Fransa oldu.

Yıldız Erkekler yarışında zorlu mücadelenin kazananı Büyük Britanyalı sporcu Ben Tullet olurken ikinciliği alan isim Belçikalı Witse Meeussen ve üçüncü Ryan Crtjens oldu.

          undefined

23 yaş altı erkek klasmanındaki bisikletçilerin yarışıyla devam eden müsabakada Büyük Britanyalı bisikletçi Tim Pidcock gökkuşağı mayonun sahibi oldu. Belçikalı Eli Iserbyt’in ikinci olduğu yarışta Fransa'dan Antoine Benoist üçüncülüğü elde eden isim oldu.

         undefined

Elit kadın yarışında ise güçlü kadın bisikletçilerin mücadelesine tanık olunan yarışta Belçikalı Sanne Cant kazanan isim oldu. İkinci ve üçüncü sırada Hollandalı sporculardan Lucinda Brand ve Marinna Vos’un yer aldığı sıralamada, dördüncü ve beşincilik de yine Hollandalı bisikletçilerin oldu.

            undefined

İsviçre adına yarışan başarılı kadın sporcu Jolanda Neff ise yarışı Hollandalı rakiplerinin ardından altıncı sırada bitirdi.

            undefined

Yarış sonrası verdiği röportajda birinciliğin sürpriz olduğunu belirten Lucinda Brand; “Sürekli bir Hollandalı bloğundan bahsediliyordu. Ancak ben bunun üstesinden gelebildim ve dört Hollandalı rakibimin önünde birinci olmayı başardım” şeklinde konuştu.

           undefined

Bir sonraki gün koşulan 23 yaş altı kadın bisikletçilerin yarışında da yine Hollandalı sporcular ilk üç sırayı egale etti. 20 yaşındaki Inge van der Heijden’in zafere ulaşarak dünya şampiyonu unvanını kazandığı yarışta, Fleur Nagengast ikinci, Ceylin Del Carmen Alvarado ise üçüncü olan isim oldu.

           undefined

Şampiyona kapsamında koşulan son yarış ise elit erkekler yarışı oldu. 24 yaşındaki Hollandalı Mathieu van der Poel, mücadeleyi kazanan isim olurken üç yıl sonra yeniden gökkuşağı mayonun sahibi oldu. Yarış sonrası, “ Şimdiye kadar inanılmaz bir sezon geçirdim ve bugün de kendime çok güvendim. Ancak yine de dünya şampiyonasını kazanmak her zaman zordur” diyen Poel, “Formayı tekrar giyebildiğim için mutluyum, çok uzun zaman oldu.” diyerek zaferini kutladı.

           undefined

Poel’in ardından yarışı ikinci sırada tamamlayan Belçikalı Wout van Aert olurken üçüncülüğü elde eden isim yine Belçika adına yarışan Toon Aerts oldu.

Böylece şampiyona boyunca totalde, Hollanda ve Belçika 6, Büyük Britanya 2 ve Fransa 1 madalya kazanarak yarışta en çok galibiyeti elde eden ülkeler oldu.

Sonuçların tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı ÖZGE SEÇKİN tarafından yazılmıştır.|04 Şubat 2019