Cyclist Türkiye

2017 SAKARYA TÜRKİYE ŞAMPİYONU ONUR BALKAN ANLATIYOR

2017 SAKARYA TÜRKİYE ŞAMPİYONU ONUR BALKAN ANLATIYOR

Fotoğraf: Cihan Kılıç

Önce iki ay boyunca UCI kamp merkezinde çalışmalarıma devam ettim. Bu aşamada elbette kulübüm Brisaspor ile de haberleşiyorduk, iletişim halindeydik hep. UCI kamp merkezi kapsamında birçok yarışa girdim. Bunlar arasında UCI’nin 2.1 ve 2.2 kategori yarışları da vardı. Keza bu yarışlara Pro-Conti seviyesindeki Androni Giocattoli-Sidermac ve bugün Tour de France’da mücadele eden Wanty Group Gobert gibi takımlar da vardı.

Türkiye Şampiyonası’na 15 gün kala, ülkeye dönerek takımımla antrenmanlara başladım. Bu süreci öyle geçirdim. Zaten UCI kamp merkezindeki antrenmanların da büyük katkısını gördüm burada. Orada üç haftada bir performans testine giriyorduk. Bu kamplarda sporcuyla özel olarak ilgileniyorlar. O yüzden Türkiye Şampiyonası’na hazırlanmamda önemli etkisi oldu.

Yarışın başlarında kaçış grubu gönderdik öne. İki Torkulu sporcu da vardı kaçışta. Onlar arayı açtı, biz de pelotonun önünde kaçışı kontrol etmeye çalıştık. Hava sıcaktı. Son tura doğru takım arkadaşlarım pelotonun önünde tempo yaptı, bu tempoyla da zaten son 25 kilometre kala kaçışı yakaladık. O andan itibaren takım yeni kaçış oluşmaması için önde tempoya devam etti. Bitime 200-250 metre kala ben de finiş yaptım ve kazandım. Görevimi yaprak birinciliği kazandığım ve arkadaşlarımın emeğinin karşılığını verebildiğim için çok mutluyum.   

Bu sonuçla 2016’nın ardından bir yıl daha ay yıldızlı mayoyu taşıma hakkını elde ettim. Gerçekten hem takımım hem de benim adıma gurur verici bir şey bu. Yurt dışındaki yarışlarda da ay yıldızlı mayoyla mücadele etmek ekstra gurur verici. Cumartesi günü de u23 Avrupa Pist Şampiyonası için Portekiz’e gideceğiz. UCI kampında pist bisikleti antrenmanlarında da yaptım. Ben 1km, 4km ve sprint branşlarında yarışacağım.

Benim bisiklete başlamam da abim Serkan Balkan’la oldu. O bisiklete başlamıştı, 5-6 ay sonra bana, “sen de gel” dedi ve ben de bu vesileyle başlamış oldum bisiklete. Bir yılın ardından da Lassa’ya geçtik. O şimdi Torku’da ama hala bir sıkıntım olduğunda ilk ona giderim. O da aynı şekilde ilk bana gelir. Ben MTB de yaptım, yol da yaptım, pistte de yarıştım. Zaten bisikletçi profili olarak sprintte atabilirim, yokuşta çıkabilirim, zamana karşım da iyidir.

Olimpiyatlar benim için o seviyeyi görebilmek açısından büyük bir tecrübe oldu. Daha yaşım genç, ben de o seviyelere gelebileceğime inanıyorum. Doğru antrenman metotları, öz veri ve çok çalışmayla ileride o seviyelere gelinebilir.

 

 

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|13 Temmuz 2017