Cyclist Türkiye

100.GIRO'NUN ARDINDAN

100.GIRO'NUN ARDINDAN

undefined

Bora-hansgrohe’nin parlayan yıldızları

Sagan’ın olduğu bir takımda en büyük başarıları onun kazanacağını beklemek kadar doğal bir şey olamaz, ama 100.Giro’ya Sagan’sız giden Bora-hansgrohe’nin sezonun bu bölümüne kadar elde ettiği en büyük zafer ekibin geri planda kalmış yıldızlarından geldi.

Bahsettiğimiz isimlerden biri şüphesiz 25 yaşındaki Avusturyalı Lukas Postlberger’den başkası değil. E3 Harelbeke’de gösterdiği performansla formda olduğunun sinyallerini veren Avusturyalı, Sardinya Adası’ndan start alan Giro’nun ilk etabını sürpriz bir şekilde alarak yüzüncü Giro’nun ilk liderlik mayosunu da sırtına geçirmeyi başardı.

Sagan ve Leopald Konig’in olmadığı takımda Postlberger’in pembe mayoyu taşıması belki başlı başına başarı olarak görülebilirdi ama takım bir de Cesare Benedetti’yle bir etap dağların kralı mayosunu taşıdı. Bununla da yetinmeyen takım bir başka geri planda kalmış bisikletçisi Rudiger Selig’le bir ikincilik elde ederken, İrlandalı sprinteri Sam Bennett ile de sprint etaplarında üç üçüncülük ve bir de ikincilik elde etti.

Postlberger’e göreyse takımın başarısı üzerinde Sagan’ın etkisi büyük. “Peter’in takıma öğrettiği en büyük şey, bisikletten keyif almak oldu. Eğer kazanamazsan bu dünyanın sonu değil.”

undefined

İtalyanların Engellenemez Düşüşü

Sezona uzun bir aradan sonra World-Tour takımı olmaksızın başlayan İtalyan bisikleti, en büyük umudunu 100.Giro’ya bağlamış gibiydi. Ancak önce Fabio Aru’nun antrenmandaki sakatlığı, ardından ise pelotonun sevilen ismi Michele Scarponi’nin trajik ölümü İtalyan bisikleti üzerindeki kara bulutları daha da arttırdı. Giro’nun başlamasıyla temiz bir sayfa açmayı planlayan İtalyan’lar, Giro öncesi Bardiani CSF’in İtalyan bisikletçileri Stefano Pirazzi ve Nicola Ruffoni’nin doping şokuyla sarsıldı. Takımın sporcularının b numunelerinin ardından Giro’dan ihraç edilmesi de gündeme gelirken İtalyanlar, kendi evlerinde İtalyan bir etap galibi görmek için de Vincenzo Nibali’nin 16.etap galibiyetine kadar beklemek durumunda kaldı.

undefined

Klasman Mayoları Sahiplerini Buldu

Liderlik mayosu kadar klasman mayoları da bisikletçilerin iştahını kabartmaya yetiyor. Bu sene de durum farksızdı. Tırmanış mayosu için kaçışa giren bisikletçiler, sprint kapılarında atılan amansız sprintler… Yüzüncü Giro’da sprinterlere verilen puan mayosu ”Maglia Ciclamino”, ilk büyük turunu koşan QuickStep-Floors takımının genç sprinteri Kolombiyalı Fernando Gaviria’nın olurken, dağların kralı mayosu “Maglia Azzurra”, Team Sky’dan Mikeal Landa’nın ve en iyi genç bisikletçiye verilen “Maglia Bianca” da 24 yaşındaki Lüksemburg şampiyonu Bob Jungels’in oldu.

undefined

A la Indurain

Jaques Anquetil’den başlayıp Miguel Indurain’e kadar uzanan bir bisikletçi stereotipi vardır. Bu gruba dahil bisikletçiler saf tırmanışçı olmamalarına karşın zamana karşıdaki yetenekleriyle rakiplerine karşı fark yaratıp, tırmanışlarda ise bu farkı idare ederek var olmaya çalışır. Bu türün genel klasman iddialısı anlamında son başarıya ulaşanı Bradley Wiggins’ti. Tom Dumoulin2in 2015 Vuelta’da kendinin de beklemediği bir girişimi olmuştu, ama zafere Holandalı’nın bisikletçi profiline aykırı bir isim, saf tırmanışçı Fabio Aru ulaşmıştı. Ancak artık Indurain vari yeni tip genel klasman iddialısı bisikletçi grubuyla karşı karşıyayız. Zamana karşıda kazandığını dağlarda geride kalsa dahi telaş yapmadan kendi temposunda çıkarak telafi etmeye çalışan Tom Dumoulin gibi. Beyaz mayonun sahibinin de benzer profildeki Bob Jungels’in olması da bu savı daha da güçlendiriyor.

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|30 Mayıs 2017