Cyclist Türkiye

10 SORUDA CYCLIST TÜRKİYE

10 SORUDA CYCLIST TÜRKİYE

1. Türkçe konuşan bisiklet dergisinin adı neden Cyclist Türkiye?

Cyclist dergisi İngiltere’de yayınlanmakta olan aylık bisiklet dergisidir. 2015 yılında İngiliz menşeli Cyclist dergisinin yayın haklarını alan Cyclist Türkiye dergisi, Türkiye’de üç yıldır aylık olarak Türkçe dilinde yayınlanmaktadır.

 

2. Dergide neden çeviri var?

Dergimizde yer alan çeviriler Cyclist dergisinin orijinal baskısında yayınlanmakta olan makaleleri içermektedir. Cyclist’in global araştırmaları sonucu hazırladığı bilimsel makaleler veya ülkemizdeki bisiklet tutkunlarının ilgisini çekebilecek nitelikte söyleşi ve haberler, Cyclist Türkiye’nin yayın kurulu tarafından seçilerek Türkçe yayınlanmaktadır.

 

3. Dergide neden çok reklam var?

Cyclist Türkiye dergisinde yer alan reklamlar %95 oranında ülkemizde bisiklet üreticisi veya ithalatçısı olan markalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla bu reklam ve ilanlar aslında bisiklet kullanıcıları için haber niteliği taşımaktadır. Markalar ilanlarında indirimlerini veya yeni ürünlerini tanıtmakta, sezona bağlı olarak kullanıcının ihtiyaçlarına en uygun ilanları kullanmaktadır.  Reklam sayısının artmasıyla Cyclist Türkiye dergisi Şubat 2016’dan itibaren içeriğinde kısıntıya gitmemek için sayfa sayısını 114 sayfadan 130 sayfaya çıkarmıştır. Cyclist Türkiye dergisi yayınladığı ilanlardan elde ettiği geliri, dergiyi okuyucusuna en uygun fiyattan ulaştırmak için kullanır.

 

4. Neden yol bisikleti ağırlıklı bir dergi?

Cyclist dergisi orijinal yayınında sadece yol bisikleti içeriği üretmektedir. Türkiye’deki okurunun talepleri doğrultusunda, alınan özel izinle Cyclist Türkiye’de şehir bisikleti ve dağ bisikleti içeriği de üretilmektedir. Ayrıca yakın bir zamanda elektrikli bisikletle ilgili yazı dizisine de başlanacaktır.

 

5. Çok pahalı yahut Türkiye’de olmayan ürün ve bisikletleri inceliyorsunuz?

Dergimizde bisiklet, bisiklet ekipmanları ve aksesuar üreticilerinin piyasaya sürdükleri son teknoloji ürünleri tanıtıyoruz. Bu ürünlerden bazıları henüz Türkiye’de satışa açılmamış olabiliyor. Cyclist Türkiye dergisi okuruna dünyada bisiklet sektöründeki en üst seviyedeki ürünleri tanıtmayı hedeflemektedir. Bu sayede okurun kullandığı ürünlerin fiyat-performans ilişkisini karşılaştırabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca bir buçuk yıldır, ülkemizde faaliyet gösteren üretici ve ithalatçıların piyasada sattığı ürünleri de tanıttığımız bölümler ekledik.

 

6. Yerel içerik konusunda zayıf kalıyorsunuz?

Cyclist Türkiye dergisinde, Antrenman Rotaları, Yerli Tur, MTB Tur, Şehir Rehberim, Ürün İnceleme, Kültür/Sanat gibi düzenli yayınlanan bölümlerle bugün geldiğimiz noktada içeriğimizin %80’i yerelleştirilmiştir.

 

7. Hep batıda bilindik yerleri ziyaret ediyorsunuz neden hiç doğuya gelmiyorsunuz?

Cyclist Türkiye dergisinde en çok okunan bölümlerin başında gelen Yerli Tur, MTB Tur ve Şehir Rehberim bölümlerinde bugüne kadar Batman, Artvin, Sinop, Niğde, Nevşehir, Bartın, Antalya, Konya, İzmir gibi bölgeleri dergimize taşıdık. Düzenlenen amatör yarışlarının parkur incelemelerini de yaptığımız bu bölümlerde düzenlenen organizasyonların daha çok ülkemizin batı ve güney kesiminde yer almasından kaynaklı ve mevsim şartlarına göre rota tercihlerimizi belirlemekteyiz. Cyclist Türkiye dergisi varlığını sürdürdükçe farklı şehirlere gelmekten keyif duyacaktır.

 

8. Yazar kadrosu ve ekip kimlerden oluşuyor?

Çeviri konular dışında Türkiye’de yerel içerik hazırlayan ekipte düzenli olarak yazılar yazan Sarper Günsal, İrfan Türetgen, Aydan Çelik, Cüneyt Kazokoğlu, Ahmet Akdilek, Sinan Çakmak, Muammer Yıldız, Arzu Tekir, Ömer Yavru gibi bisiklet camiasında kabul görmüş yazarlara yer vermektedir. Bunun dışında okurlarından gelen kişisel tecrübeler veya teknik bilgiler içeren yazıları da değerlendirerek okura sunmaktadır. Cyclist Türkiye’nin mutfağı ise Yazı İşleri Müdürü ve Editör görevlerini yürüten İbrahim Yılmaz, Yardımcı Editör Erman Öner, Organizasyon Sorumlusu Tarık Gül, Grafiker Melike Akyüz Şenyurt’tan oluşan dört kişilik ekipten oluşmaktadır.

 

9. Dergiye ulaşamıyorum?

Cyclist Türkiye dergisi, ülkemizde bisiklet kullanımının yaygın olduğu illerde Migros ve D&R gibi mağazalarda satışa sunulmaktadır. Diğer bölgelerde basılı dergiye ulaşmak için www.cyclistmag.com.tr adresinden ücretsiz kargo seçeneği ile tek sayı alabilir veya abonelik yapabilirsiniz. Dergimizin dijital versiyonuna ise Apple Store veya Google Play’den Cyclist Türkiye uygulamasını indirerek daha uygun fiyatla akıllı telefonlarınız veya tabletlerinizle ulaşabilirsiniz. Ayrıca Turkcell Dergilik uygulamasında da dergimiz yer almaktadır.

 

10. Eski sayılara nasıl ulaşabilirim?

www.cyclistmag.com.tr adresinden tek sayı aldıktan sonra info@cyclistmag.com.tr adresine istediğiniz sayıyı yazarak eski sayılarımıza ulaşmak mümkün.

 

Bonus sorular;

Hiç eşantiyon vermiyorsunuz?

Cyclist Türkiye bir buçuk yıl önce başladığı Ödüllü Bulmaca aracılığıyla doğru çözümü en hızlı ulaştıran okurlarına şimdiye kadar piyasa değeri 40.000TL’yi bulan miktarda hediye vermiştir.

 

Dergide Türkiye’deki yarış ve organizasyonlara neden yer vermiyorsunuz?

Cyclist Türkiye aylık yayınlanmaktadır. Dolayısıyla ay içinde yapılan yarış ve organizasyonlar baskıya girene kadar haber değerini kaybetmektedir. Yalnız bu haberlere www.cyclistmag.com.tr adresinde elimizden geldiğince yer vermeye çalışıyoruz. Siz de duyurulmasını istediğiniz aktiviteleri bizimle info@cyclistmag.com.tr adresinden paylaşabilirsiniz.

 

Yazı göndersem yayınlar mısınız?

Cyclist Türkiye dergisinde yayınlanacak içerik, Yayın Kurulu toplantımızda belirlenmektedir. Daha önce başka mecralarda yayınlanmamış, fotoğraf kalitesi ve yazım dili yayınlanmaya uygun görülen içerikler uygun görülen sayılarda yayınlanmaktadır.

 

Bu yazı CYCLIST TÜRKİYE tarafından yazılmıştır.|25 Ocak 2018