Cyclist Türkiye

SALCANO YERLİ TUR: MERYEMANA

SALCANO YERLİ TUR: MERYEMANA

Marmaris'ten yola çıkan peloton Selçuk'a ulaşıyor. Artık Türkiye Turu'nun 5'inci etabının tamamlanmasına yalnızca 5,4 kilometre kaldı. Pelotonun Selçuk'a girmesiyle Andre Greipel, Mark Cavendish ve Sam Bennett gibi sprinterler yavaş yavaş geriye düşüyor. Önlerindeki 5,4 kilometre onlar için fazla dik, bunu onlar da biliyor. Artık meydan tırmanışçılara kaldı. Bu arada tırmanışçılar pelotonun önünde yer kapma telaşındalar. Herkes ilk atağın kimden geleceğini kolluyor. Bu arada Francesco Gavazzi pelotonun en önüne gelerek tempoyu artırıyor. İtalyan tırmanışçı muhtemelen takım arkadaşı Fausto Masnada için çalışacak.

undefined

Hemen tekerinde ise Lampre Merida'nın Polonyalı bisikletçisi Przemysław Niemiec çeviriyor. Haliyle kimse erken atak yaparak şansını tüketmek istemiyor. Ancak içlerinden birinin sabrı çoktan taştı bile. Kırmızı mayosuyla Thomas De Gendt tırmanışın en sert bölümünü beklemeden selesinden ayağa kalkıyor. Tırmanışçılardan oluşan grup önce birbirine bakıyor. Herkes De Gendt'i takip etme işini bir başkasına yıkma niyetinde. Ancak Belçikalı tırmanışçının hafife alınamayacak kadar tehlikeli bir isim olduğunu onlar da en az bizim kadar biliyor. Bu nedenle önce UAE Team Emirates'ten Diego Ulissi, onun ardından Caja Rural'ın İspanyol tırmanışçısı Pello Bilbao ve bu ikilinin de ardından Orica-GreenEDGE’in Britanyalı bisikletçisi Adam Yates ileriye doğru bir hamle yapıyor. De Gendt geriye bakıyor ve güçlü isimler tarafından takip edildiğini görüyor. Durup beklemek en mantıklısı diye düşünüyor. Artık yeni dört kişilik bir grubumuz var.

undefined

Birkaç kilometre geriden genç Fausto Masnada ve Miguel Angel Lopez gruba yetişmek için beraber çalışıyorlar. Tecrübeli isimlerden oluşan ana grubun, geleceğin parlak iki genç tırmanışçısına şans tanımaya hiç niyeti yok. Zaten artık tırmanışın en dik bölümü onları bekliyor. Bu arada ilk atağı yapan Thomas De Gendt diyetini ağır ağır geriye düşerek ödüyor. Belçikalı ana gruba tutunabilmek için Adam Yates’in tekerine denize atılmış can simidi gibi tutunuyor ama artık çok geç, Yates’in yorgunluk emareleri yüzünden ve pedal basışından rahatlıkla okunabiliyor. Thomas De Gendt de Adam Yates de Meryemana’ya yenik düşüyor.

undefined

Grubu henüz daha yeni yeni yıldızını parlatan Pello Bilbao çekiyor. Diego Ulissi eğim yüzdesinin arttığı bölümlerde Pello Bilbao'ya tutunmakta büyük zorluk yaşıyor. Eğer İspanyol dağ keçisi Bilbao eğimin azaldığı noktaya kadar, sprinti kendisinden daha iyi olan Ulissi ile arasında yeterli mesafeyi yaratabilirse hem etabı hem de liderlik mayosunu sırtına geçirecek. Ancak bunun için öncelikle Diego Ulissi'den kurtulması gerektiğini kendi de biliyor. Tecrübeli İtalya’nın da bildiği bir şey var: Düzlük bölümde Pello Bilbao’yı yakalamak ve sprinti açmak.

Ve öyle de oluyor. Diego Ulissi, eğimin %6'lara düştüğü bölümde İspanyol bisikletçi Pello Bilbao’yı önce yakalıyor, ardından da bir daha arkasına dahi bakmadan atağını çekiyor. Selesinden kalkan Ulissi birer birer güçlü pedal darbeleri indiriyor. Pello Bilbao da artık ayakta ama önündeki ufak İtalyan giderek küçülüyor. Her ikisinin de acı çektiği yüzlerinden belli. Kariyerinin başlarındaki İspnyol tırmanışçı belki ileride büyük turlarda başarılı sonuçlar elde edecek ama bugün onun günü değil; Meryemana zirvesinden ilk Diego Ulissi geçecek.

Finiş çizgisine gelen Ulissi mayosunun fermuarının çekiyor ve sıktığı yumruklarını zaferinin nişanesi olarak gökyüzüne savuruyor. Ulissi’nin etap sonunda elde ettiği 14 dakika yedi saniyelik derece onu, dünya üzerinde Meryemana'yı en kısa sürede çıkan bisikletçi yapıyor.

Yukarıdaki hayali yarışta geçen bisikletçiler Meryemana'ya farklı yıllarda damgasını vurdu ve hepsi de Meryemana tarihine adlarını yazdırmayı başardı.

 undefined

Tarihe basılan pedal

Selçuk’un yukarısında konumlanan Meryemana tırmanışı 2013’ten bu yana Türkiye Bisiklet Turu’nun daimi tırmanışlarından. Aksi nasıl düşünülebilirdi ki? Muhtemelen bisikletçilerin pek çoğu yanlarından geçtiği tarih hakkında bilgi sahibi değil ve elbette yarış modunda antik kentin yanından geçen bisikletçilerin akıllarındaki son şey de tarihtir; ama Efes Antik Kenti’nin hemen yanından geçerek tırmanışa başlamak, Meryemana’da pedal basan her bisikletçiye özel bir his veriyordur.

Antik Çağın en ünlü kenti Efes aynı zamanda açık bir hava müzesi. Kuruluşu İÖ. 6000 yıllarına dayanan Efes, her yıl ziyarete gelen iki milyondan fazla ziyaretçiyle Türkiye'nin en nefes kesici ve en ünlü antik kenti durumunda. Efes Antik Kenti'nde ilk kez 1863 yılında başlayan kazı çalışmaları günümüzde de devam etmekte. Şehrin zaman içerisinde birçok kez yer değiştirmesiyle kalıntılar bugün yaklaşık sekiz kilometrelik bir alana yayılmış durumda. Bisikletinizle Meryemana’yı tırmanmayı kafanıza koyduysanız muhakkak bu görkemli şehre uğramayı ihmal etmeyin derim.

undefined

Ve eğer zirveye ulaşmayı başarırsanız sizlere bir önerim daha var: Selçuk’un kutsal mekanı Meryem Ana Evi… Hz. Meryem’in son günlerini geçirdiği iddia edilen evin hikayesi ise şöyledir:

“Yakalanıp çarmıha gerilişinden kısa bir süre önce İsa annesini arkadaşı ve havarisi St. Jean’a teslim eder. St. Jean İsa’nın çarmıha gerilişinden sonra Hz. Meryem’i Ephesos (Efes’e) getirir. Onu Bülbül Dağı eteklerinde, kendisinden başka kimsenin bilmediği, sık ağaçlarla kaplı bir köşede yaptığı kulübeye gizler. Hz. Meryem’in bu yerde yaşadığı ve burada öldüğü kabul edilir.”

Meryemana Evi’nin Alman bir rahibin rüyası üzerine yapılan araştırmalar sonunda ortaya çıktığı iddia edilir. Kilisenin ise İS. 4. yüzyılda inşa edildiği sanılıyor. Şifalı olduğuna inanılan kaynak suyuyla Meryemana Evi’nde, her yıl Ağustos ayının 15’inde ayinler düzenleniyor. Bunun nedeni ise VI. Papa’nın Meryemana Evi’ne 1967 yılında yaptığı ziyaret olarak gösterilir.  

undefined

Meryemana tırmanışının bisikletçiler açısından teknik özelliklerine geri dönecek olursak. 5,8 kilometre uzunluğundaki tırmanışın ortalama eğimi % 7,1. Avrupa’da Meryemana’ya eş değer bir tırmanış göstermek gerekirse, Fransız Alplerinde bulunan Col du Mollard, benzer uzunluk ve eğimle Meryemana’nın Avrupa’daki karşılığı olarak karşımıza çıkıyor. Meryemana tırmanışı bisikletçileri aldatabilen bir tırmanış. Çünkü başlangıcı hafif eğim eşliğinde kolay olsa da zirveye yaklaştıkça eğim zalimleşiyor. Meryemana’nın geçmiş edisyonlarına bakınca akla ilk olarak, tırmanışın ilk defa kullanıldığı 2013 senesi geliyor. Mustafa Sayar'ın neredeyse hipnotize eden kadansını kim unutabilir ki? Sayar tüm rakiplerini geride bırakarak büyük bir sürprize yol açmıştı! Mustafa Sayar’ın performansı başka bir seviyeydi ama ilk önce Bilbao, bir yıl sonra ise Diego Ulissi, Mustafa Sayar’ın elinde bulundurduğu en iyi dereceyi geçti. Diego Ulissi geçtiğimiz yıl Meryemana’yı 14 dakika 7 saniyede tırmandı. Bu zaman, yarış kaderi açısından belirleyici bir farktı. Zaten genellikle Meryemana tırmanışını kazanan bisikletçiler TUR’un şampiyonluğuna da uzanıyor. Sırf bu sebepten ötürü bile böylesi bir yarışta, fazladan bir dağlık etap daha tırmanışçılar tarafından mutlulukla karşılanacaktır. Örneğin, geçmişte Göğübeli tırmanışı, başka bir deyişle Türkiye’nin Col d’Izoard’ı, hem izleyiciler hem de tırmanışçılar açısından oldukça cezbedici bir etaptı.

undefined

12 Ekim’de Marmaris’ten start alacak peloton geçen sene olduğu gibi bu yıl da Selçuk’a doğru pedal basacak. Dokuz WorldTour takımının taçlandırdığı peloton Selçuk’a vardığında, sprinterler bir kez daha geriye düşmeye başlayacak ve tırmanışçılar önde en uygun yer için mücadele edecek. Akıllarında etabı kazanmak olan sporcu grubu bir kez daha Efes Antik Kenti’nin yanından geçecek ve zirveye ilk ulaşan isim tarihe bir not daha düşecek. Ulissi’nin rekorunu geliştirebilir mi, bilinmez? Belki de bir kez daha Diego Ulissi’nin resitaline ve TUR’u üst üste kazanmasına şahitlik edeceğiz. Ama bir gerçek var, Meryemana’yı kazanan bisikletçi her zaman tarihin bir parçası olacak, farkında olsun ya da olmasın.

undefined 

Ali Gülcan

2005 yılında Antalya Gençlik Spor Bisiklet Takımı’nda spora başlayan Ali Gülcan, spora başladıktan yalnızca bir yıl sonra milli takıma seçilir. Gülcan 2007 yılında da Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda yarışır. 2014-2015 yılında Belçika’da bireysel olarak katıldığı yarışlarda başarılı sonuçlar elde eden Ali Gülcan, 2016 yılında Team Start Vaxes’e transfer olur. Ulusal antrenörlük lisansına sahip Ali Gülcan günümüzde AG Training adıyla, her seviyeden bisiklet kullanıcısına modern antrenman tekniklerinden beslenmeye kadar pek çok farklı alanda eğitimler veriyor. TrainingPeaks ile iş birliği içinde eğitimlerini sürdüren Ali Gülcan, dünyanın her yanından bisikletçi ve triatletlere deneyim
ve bilgilerini aktarıyor.

 undefined

Nasıl gittik?

Selçuk’a İstanbul’dan karayolu, havayolu ve demir yolu ile ulaşım mümkün. Şehre en yakın havalimanı 60km uzaklıktaki İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. Özel araçla seyahat edecekler bulundukları bölgeden en yakın karayoluna bağlanarak İzmir Selçuk’a ulaşabilirler.

 

Meryemana tırmanışı

Meryemana'yı Cyclist Türkiye'yle pedallayın

undefined

5,8km uzunluğundaki Meryemana tırmanışının başlangıcı daha az ve hafif eğimli. Tırmanış zirveye çıktıkça sertleşiyor. Rotada bizlere eşlik eden eski milli bisikletçi Ali Gülcan Meryemana'yı "tatlı tatlı çıkılacak bir yokuş" olarak tasvir ediyor. Eğerki rotaınızı zenginleştirmek istiyorsanız, Selçuk içindeki Artemis Tapınağı'na uğrayabilir yahut Türkiye Turu'nda geçilen Marmaris-Selçuk rotasını takip edebilirsiniz. 

undefined

 

Bu yazı ERMAN ÖNER tarafından yazılmıştır.|26 Kasım 2018